Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'yi kırmızı listeye alan İngilizlerin ve UEFA'nın 2023 oyunu!

Artan dedikodular, İngiliz hükümetinin Türkiye ile seyahatlere kısıtlama getirmesiyle iyice yoğunlaştı.

Reklam
Türkiye'yi kırmızı listeye alan İngilizlerin ve UEFA'nın 2023 oyunu!
09 Mayıs 2021 - 20:06
İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi finalinin geleceği belirsizliğini korurken, Pazartesi günü UEFA ve İngiliz hükümeti arasında yapılacak görüşmeden sonra kesin kararın verileceği öğrenildi.

29 Mayıs’ta Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması beklenen dev maçta İngiliz ekipleri Manchester City ve Chelsea kozlarını paylaşacak ancak Türkiye'nin riskli ülkeler kategorisinde yer almasından dolayı İngiliz taraftarların Türkiye’ye seyahat etmesinde yaşanacak sıkıntılar nedeniyle finalin İngiltere’ye alınması gündemde.

İngiltere Futbol Federasyonu’ndan yetkililer, maçın İngiltere’de oynanması konusunda UEFA ile görüşmeye başlarken, Pazartesi günü yapılacak toplantıda bütün konuların netlik kazanması bekleniyor. Toplantıdan çıkacak karar 48 saat içinde açıklanacak.

New York Times’ta yer alan haberde, Şampiyonlar Ligi finalinin İngiltere’ye taşınmasında anlaşılamazsa, alternatif olarak Porto seçeneğinin değerlendirileceği öğrenildi. UEFA’nın İngiliz hükümetinden talepleri arasında, uluslararası yayıncıların, sponsorların, tedarikçilerin ve yetkililerin planlarını ayarlayıp maça katılabilmesi için karantina zorunluluklarından feragat etmesi yer alıyor.

TFF daha önce yaptığı açıklamada, İstanbul’daki maça 25 bin kişinin alınacağı duyurmuştu. İngiliz hükümeti 17 Mayıs’ta Londra’daki Wembley Stadı’nda oynanacak FA Cup finaline 20 bin kişinin katılacağını açıklayarak UEFA’ya mesaj verdi.

Öte yandan Chelsea ve Manchester City de Şampiyonlar Ligi’ne ev sahipliği yapmak için UEFA’ya başvurdu. Maçın İngiltere’de oynanmasına karar verilmesi halinde, finalin üst üste ikinci yılda da İstanbul’dan alınması anlamına geliyor. Geçen yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle ertelenen Şampiyonlar Ligi maçlarının Lizbon’da oynanmasını Türk yetkililer, İstanbul’un bu yıl finale ev sahipliği yapacağı sözü üzerine kabul etmişti.

İkinci kez Şampiyonlar Ligi finalini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan Türkiye için yeni bir teklif planlayan UEFA Türkiye’den gelebilecek tepki için 2023’ü hedef göstermeyi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında finalin Türkiye’de oynatılmasını önerecek.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum