Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'yi tanıtacak yabancı rehberlere uzman sertifikası

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye'nin iyi anlatılması amacıyla yabancı rehberlere yönelik eğitim çalışması başlattı.

Türkiye'yi tanıtacak yabancı rehberlere uzman sertifikası
17 Eylül 2020 - 15:15
Reklam

Türk turizminin markalaşması yolunda önemli projelere imza atan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye'nin iyi anlatılması amacıyla yabancı rehberlere yönelik eğitim çalışması başlattı.

Yaşayan, canlı, güncel, merak edilen ve tüketiciye dokunan bir marka algısı oluşturmaya çalıştıklarına dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, ajansın önemli projelerinden biri olan yabancı rehberlere yönelik Türkiye uzmanları adı altında eğitim çalışmasının başladığını dile getirdi.

Reklam

Yabancı rehberlere yönelik Türkiye uzman sertifikası tanıtım stratejisi kapsamında eğitim seti hazırladıklarına değinen Güler, şunları kaydetti:

"İlk pilot çalışmayı Hindistan'da yaptık. Eğitim setinin büyük bir kısmı standart, yaklaşık yüzde 30'luk kısmı ise ülkeye özelleştirilmiş şekilde. 500'den fazla kişi şu anda eğitim aldı, on-line eğitimler tamamlandıktan sonra kendilerine sertifika verilecek. Türkiye'nin tanıtımı ve orada doğru anlatılması açısından proje çok önemli. Hindistan, Uzak Doğu, Avrupa, Rusya gibi pazarlarda kendimizi tekrardan yeni şeklimizle anlatmak istiyoruz çünkü değişen bir Türkiye var, bunu her yönüyle anlatmakta fayda görüyoruz."

Türkiye'nin konum itibarıyla her noktadan yolcunun geldiği, transfer olarak kullanılan bir ülke konumunda olduğunu anlatan Güler, bu potansiyelin de en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.


Reklam

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Yavuz Aydoğan (hollandaca-almanca tur rehberi)
  1 ay önce
  Türkiye turizmi tanıtma ajansı ayda mı yaşıyor? Bu ülkenin profesyonel tur rehberleri var ve ne iş yaptıklarını bilmiyor mu da başka başka arayışlara girişiyor!
 • Erdinc Tuncbilek
  1 ay önce
  Türkiye'yi tanıtacak rehberin Türk vatandaşı olma zorunluğu vardır. Yabancı rehber diye bir şey olamaz. Yasaya aykırıdır.
 • Ali Tamer Ürüm
  1 ay önce
  Türkiye'de yabancıların ve yetkisiz turist götürücülerinin kaçak rehberlik yapması yasaktır. Yasadışı turist götürenler ve onları yasa dışı turist götürmede kullananlar cezalandırılır.
 • Yücel Gökdağ 27 yıllık İngilizce Profesyonel Turist Rehberi Eğitmen ve öğretmeni
  1 ay önce
  Biz Profesyonel Turist Rehberlerine biraz değer verseniz ve anlamaya çalışsanız bizlerin nasıl ülkemizi dünyaya tanıttığımızı görürsünüz.Sadece sosyal medyamıza baksanız görürsünüz ama nerede o göz...? Bizler ki Yabancı Başkan Komutan ve Bakan ve ünlüleri gezdirenler ve 32 dilde ülkesini tanıtmayı misyon edinmiş 13bin Profesyonel Turist Rehbere destek vermeyip meslekten uzaklaşmasına göz yummak nasıl bir anlayıştır... Bunun yerine yabancıları eğitmek ve onları desteklemeyi anlamak mümkün müdür... Yazık tek kelimeyle yazık... O zaman Turist Rehberliği bölümlerini kapatinda o üniversitelerden mezun işsiz ordusu yaratmayın...
Reklam