• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜROB Başkanı Eresin: ''2020 turizm hedefimizi revize edebiliriz''

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, dünyada panik ve korkuya neden olan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 turizm hedeflerinin revize edilebileceğini söyledi.

  • Reklam
TÜROB Başkanı Eresin: ''2020 turizm hedefimizi revize edebiliriz''
09 Mart 2020 - 04:54
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, dünyada panik ve korkuya neden olan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 turizm hedeflerinin revize edilebileceğini söyledi.

 

Milliyet gazetesine açıklamalarda bulunan Müberra Eresin, turizm sektöründeki en önemli sorunlardan birinin kalifiye eleman olduğunu ve şu anda otellerin en çok sıkıntı çektiği konunun nitelikli personel olduğunu bu yüzden daha fazla turizm meslek okuluna ihtiyaç olduğunu belirtti. 

 

Türkiye'nin Avrupa'da 11 ülkeye vizeleri kaldırmasının Çin pazarında yaşanan kayıpların telafisi açısından önemli olduğuna dikkat çeken TÜROB Başkanı Eresin, vizelerin kaldırılmasının Çin ve Asya seyahatlerini iptal eden Avrupalıların yönlerini Türkiye'ye çevirmesini sağlayabileceğini ifade etti. 

 

''Konaklama vergisi kasım ayına ertelensin''

 

Turizmcilerin cironun binde 7.5'ini Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı payı olarak ödemeye başladığını hatırlatan Eresin, Bunun üzerine de konaklama vergisinin geldiğini söyledi. Eresin, ''Koronavirüsün yarattığı global kriz nedeniyle konaklama vergisinin nisan yerine kasım ayına ertelenmesini talep ediyoruz. İlgili bakanlıklara talebimizi ilettik. Konaklama vergisinin kasım ayında başlaması, negatif yöne gidebilecek bir dönemde hem otelciye hem seyahat acentasına hem misafire ekstra bir yük getirmemesini sağlayacaktır.'' şeklinde konuştu.

 

''2020 turizm hedefimizi revize etmek zorunda kalabiliriz''

 

Olumlu beklentilerle girilen 2020 yılında, 2012'deki doluluk ve fiyat seviyesine ulaşmayı öngördüklerini belirten Eresin, şunları söyledi:

 

''Son durumda Türkiye’de de dünyada da birçok gelişme oldu. Koronavirüs elbette çok kötü ancak biz Türkiye olarak tüm önlemlerimizi aldık, sektörümüzde de bu gelişmelerin olumsuz etkilerini en aza indirmeye çalışıyoruz. Koronavirüs konusunda şu anda en güvenilir ülkelerden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Çok şükür şu ana kadar bizde çıkmadı.''

 

Türkiye olarak Çin pazarından boşalan 450 bin turisti Avrupa’dan kapatmak için birçok çalışma yaptıklarına dikkat çeken Eresin şunları kaydetti:

 

''Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜROB ve THY iş birliğiyle turizm potansiyeli yüksek birçok ülkede workshop planladık. Bu yıl Azerbaycan ve Polonya’da düzenledik. Fransa, Yunanistan, Kazakistan gibi ülkeler sırada. Bu workshoplardan verimli sonuçlar alıyoruz. Çin’e seyahat edemeyecek birçok Avrupalı turist Türkiye’yi seçsin diye çalışıyoruz. Bu tabii virüsle ilgili tedavi yönteminin ne kadar çabuk bulunacağıyla da ilgili. Türkiye ile alakalı bir sorun olmamasına rağmen Türkiye koronavirüsten etkilenebilecek önemli destinasyonlardan biri. Dolayısıyla 2020 artış beklentilerimizi revize etmek zorunda kalabiliriz. Ancak 2019’da yakaladığımız yükselme trendi devam edecek ve 2020 rakamlarımız 2019’dan daha yukarıda olacaktır.''

YORUMLAR

  • 0 Yorum