• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan 2021 turizm sezonu açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, 2021 turizm sezonu ve İngiltere pazarından Türkiye'ye yönelik artan turizm talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan 2021 turizm sezonu açıklaması
01 Mart 2021 - 12:43
Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Türkiye'nin ana pazarlarından biri olan İngiltere'de salgın kısıtlamalarının 8 Mart'tan itibaren 4 farklı aşamada kaldırılmasının planlandığını anımsattı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından açıklanan plana göre, İngiltere'deki tüm koronavirüs kısıtlamalarının 21 Haziran itibarıyla kaldırılmasının hedeflendiğini hatırlatan Bağlıkaya, bu açıklamanın sektörde hareketliliğe neden olduğunu aktararak, tüm dünyada seyahat etme eğiliminde ve isteğinde olan ciddi bir kitle bulunduğunu kaydetti.


İngiltere'de seyahat taleplerinde bir anda çok büyük bir sıçrama kaydedildiği haberlerini aldıklarını aktaran ve İngiltere'deki gelişmeleri, tur operatörlerinin verdiği bilgilerle yakından takip etiklerini belirten Bağlıkaya şöyle devam etti:

''İngiltere pazarındaki tur operatörleri, yaz aylarına yönelik tatil rezervasyonlarında talep patlaması beklediklerini ifade ediyorlar. Türkiye, İngiltere'de en çok talep gören destinasyonlar arasında yer alıyor. İngilizler ülkemizde Marmaris, Kaş, Kalkan, Fethiye, Ölüdeniz, Göcek, Sarıgerme başta olmak Muğla ve Antalya'ya büyük ilgi gösteriyor. Salgınla birlikte kamp, karavan, villa ve yat turizmine de talep arttı.''

İngiltere'den tatil rezervasyonlarının daha çok Temmuz ayına yoğunlaştığını, Ağustos ve Eylül aylarının da önemli oranda rezervasyon alınan aylar olduğunu belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya şöyle devam etti:

''TUI tarafından yapılan değerlendirmede, İngiltere'de uygulanmaya başlayan aşı kampanyasının 50 yaş üstü kişilerin yaptığı yaz tatili rezervasyonlarında ciddi artışa neden olduğu açıklanmış durumda. Bu pazarlardaki aşılanma çalışmaları, Türkiye turizmi açısından son derece umut verici. Bu aşı çalışmaları arttıkça ana pazarlarımıza seyahat eğiliminde bir hızlanma bekliyoruz.''

Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 60-70 artış bekleniyor

Türkiye açısından bakıldığında ana pazar konumunda olan Avrupa ülkeleri ve Rusya pazarında aşılanma sürecinin hızlanması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması halinde 2021 yılında Türkiye'ye gelecek olan yabancı ziyaretçi sayısında 2020 yılına göre yüzde 60-70 seviyelerinde bir artış elde edilebileceğini belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya 20 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşılabileceğini düşündüğünü kaydetti.

Bağlıkaya, yurt dışında yaşayan vatandaşlar da eklendiğinde, 2021'de toplam ziyaretçi sayısının 25 milyona ulaşmasını, gelirin de 20 milyar dolar seviyesinde olmasını beklediklerini kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum