Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Turizmcilerin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi''

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) tarafından online olarak gerçekleştirilen Şehir Turizmi ve Turizmde Pazarlama’nın konuşulduğu toplantının konuğu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya oldu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Turizmcilerin başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi''
29 Nisan 2021 - 14:23
Reklam
TÜRSAB olarak Rusya’nın 1 Haziran’a kadar olan turları iptal etmesi nedeniyle 800 bin civarında turist kaybı beklediklerini dile getiren Başkan Firuz Bağlıkaya, insanların seyahat kısıtlamalarıyla ilgili bir bahanesinin kalmaması için vaka sayılarının düşmüş olmasını temenni ettiklerini belirtti.

Şu anda turizmciler olarak sözlerinin hepsinin eğer diye başladığını, Rusya açılırsa, sayılar düşerse, aşılama oranımız artarsa diyerek sürekli öngörüde bulunduklarını belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya konuşmasında şunları kaydetti:


''Turizm konusunda bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi diyebilirim. 2 senede bir kriz yaşıyoruz, bu bizim rutinlerimizden biri oldu. Bu kriz maalesef şiddetli ve uzun sürdü. En büyük şanssızlık bu. Bizim kapalı olduğumuz bir dönemde gelmeyen turistin nereye gideceği de bizi çok ilgilendirmiyor açıkçası. Mayıs ayında Rus pazarını Mısır ile paylaşıyorduk, o konuda rekabette tek kaldığını söyleyebiliriz''


Sektör paydaşlarının TÜRSAB'a fazla şey yüklediğini belirten Bağlıkaya yerli turistin gezmesiyle ilgili bütün izinleri İçişleri Bakanını ziyaret ederek kendilerinin aldığını, otel rezervasyonu olanların izinli sayılmasını sağladıklarını, ancak Turizm Bakanının bu konuda bir çabası olmadığını vurguladı.


Kısa çalışma ödeneğinin üç ay uzatılması, banka kredileri konularında sorunları Cumhurbaşkanlığına ilettiklerini dile getiren Bağlıkaya şöyle devam etti:

''Vadesi gelen kredilerin ötelenmesiyle ilgili sorunlar yaşanıyor. Öteleyeceğiniz zaman maçın ortasında şartlar değişiyor, tamam öteleriz ama faiz x değil de y olsun diyerek şartları imkansız hale getiriyorlar. KGF ve Eximbank kredilerine herkesin ulaşamadığını biliyoruz. Turizm pandemi döneminde riskli olarak algılanıyor ve bankalar turizmcilerin telefonlarına çıkmıyor. Doğrusu için mücadele edeceğiz, biz bir şey olmak gibi bir çaba içinde değiliz, ülkemiz için sektörümüz için iyi bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • serkan Tayli
    1 yıl önce
    tekne bakim onarim isleri yarida kaldi nasil bir cozum olacak bu konuda