• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uçak yolcu haklarında düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı

Koronavirüs salgını nedeniyle havayolu şirketlerinin birbiri ardına sefer iptali sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de yolcuların mağdur olmaması adına yolcu haklarında düzenlemeye gitti

  • Reklam
Uçak yolcu haklarında düzenleme! Resmi Gazete'de yayımlandı
25 Mart 2020 - 10:37
Reklam

Koronavirüs salgını nedeniyle havayolu şirketlerinin birbiri ardına sefer iptali sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de yolcuların mağdur olmaması adına yolcu haklarında düzenlemeye gitti.

 

Dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle tarihin en büyük krizini yaşayan havayollarının sefer iptallerindeki sayı katlanarak artarken, zorunlu haller dışında da uçak yolculuğuna talep virüs endişesiyle her geçen gün düşüyor. Hastalığın yayılması, düşük yolcu talebi ve yeni seyahat kısıtlamaları, havayolu şirketlerinin uçuşlarını daha da azaltmasına yol açarken dnya genelinde birbiri ardına uçuşların iptal olması sonrası Türkiye’de de havayolları, uçaklarından birçoğunu yere indirdi.

Havayolu şirketleri yolcuların iptaller sonrası mağdur olmaması adına düzenlemeler yaparken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de yolcu haklarında düzenlemeye gitti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Havayolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına  Dair Yönetmelik’te (SHY-Yolcu) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği de bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Yolcu hakları yönetmeliğine göreyeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun,  hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı getirildi. Bunun yanı sıra yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabileceği maddesi de yönetmelikte yer aldı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum