Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ücretsiz izin uygulaması bir yıl daha uzatılabilecek

İşten çıkarma yasağı olarak adlandırılan ücretsiz izin uygulamasının 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar uzatılmasının önü açıldı.

Reklam
Ücretsiz izin uygulaması bir yıl daha uzatılabilecek
17 Temmuz 2020 - 16:06
Reklam

İşten çıkarma yasağı olarak adlandırılan ücretsiz izin uygulamasının 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar uzatılmasının önü açıldı.

 

Söz konusu düzenlemeye göre, 17 Ağustos’ta sona erecek işten çıkarma yasağı, her defasında 3 aya kadar olmak üzere 2021 haziran ayı sonuna kadar uzatılabilecek. İşten çıkarma yasağı döneminde işveren sadece belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi, iş yerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi hallerinde işçinin işine son verebilecek. İşveren yasak döneminde istediği işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek.
 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; ücretsiz izne çıkartılan işçiye günlük 39.24 TL nakdi ücret desteği verilecek. Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL, net 1.168 TL olacak.İşçi, ücretsiz izne gönderilmeyi 'fesih' nedeni sayamıyor

İşten çıkarma yasağı bir yandan işçinin işsiz kalmasını önlüyor ama bazı durumlarda ise işçinin aleyhine işliyor. Normalde işçi, yazılı rızası olmadan ücretsiz izne çıkartılamaz. Zorla ücretsiz izne çıkartılan işçi bu durumu haklı fesih sebebi yaparak iş akdini feshettiğinde kıdem tazminatını alarak ayrılabiliyor. Ancak işten çıkarma yasağı döneminde ücretsiz izne çıkartılan işçi bu durumu haklı fesih sebebi yapamıyor.


 Kötü niyetli işverenin çalışmak istemediği işçiyi kendi isteğiyle ayrılmaya zorlamak için ücretsiz izne çıkarmasının önünde yasal bir engel bulunmuyor. Bu dönemde ücretsiz izne çıkartılmayı haklı fesih sebebi yapamayan işçi, kendi istifa ettiğinde kıdem tazminatı alamıyor.

Ücretsiz izindeyken hiçbir işte çalışamıyor

Ücretsiz izin döneminde işçi hiçbir işte çalışamıyor. Yeni bir iş bulsa, kıdem tazminatını yakmamak ve işsizlik ödeneği hakkını kaybetmemek için ayrılamıyor. İşçi ile işveren karşılıklı anlaştığında işveren kıdem tazminatı ödese bile bu kez de işçi olası bir işsizlik durumunda işsizlik ödeneği alamıyor. Yeni başladığı işte üç ay sonra işsiz kaldığında işsizlik maaşı alma hakkını kaybediyor.


Haziranda sayı 1.7 milyona yükseldi

Haziran ayında ise 1 milyon 705 bin işçi ücretsiz izne çıkartıldı. İşçi başına aylık 645 liradan toplam 1.1 milyar lira ödendi. 17 Nisan-30 Haziran dönemindeki toplam ödeme tutarı 2.8 milyar lira olarak gerçekleşti.
Uygulamaya göre, işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan işçi, devletten günlük 39 lira 24 kuruş ödenek alıyor. Bu şekilde bir işçinin eline ayda net 1.168 TL para geçiyor.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum