Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uçuş yasağı getirilen dönemde Rusya'da satılan Türkiye paket turları ve tutarları

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'dan Türkiye'ye yönelik uçuşların 1,5 ay süreyle durdurulması her iki ülke turizm sektörüne büyük darbe vurdu.

Reklam
Uçuş yasağı getirilen dönemde Rusya'da satılan Türkiye paket turları ve tutarları
12 Nisan 2021 - 20:44
Reklam
Rusya hükümetinin 1,5 ay süreyle Türkiye'ye uçuşları durdurma kararı tatil için Türkiye hayali kuran yüz binlerce Rusya vatandaşını etkilediği gibi turizm sektörüne de ağır bir darbe vurdu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) getirilen uçuş yasağı nedeniyle turizm sektörünün uğrayacağı zarar konusunda çok önemli veriler paylaştı.

ATOR tarafından paylaşılan verilere göre, uçuş yasağı getirilen 15 Nisan-1 Haziran döneminde 533 bin tur paketi satıldı ve bu turlar için 32 milyar ruble (yaklaşık 413,7 milyon dolar) ödendi.

Tur satın alanların yüzde 40'ının çocuklu aileler olduğu belirtildi.

ATOR tarafından yapılan açıklamaya göre alınan uçuş yasağı kararı sonrasında binlerce kişi, iptaller yüzünden ödedikleri paraları geri alabilmek için seyahat acentalarını telefon yağmuruna tutmaya başladı.

Turistlere ya ileri tarihli Türkiye turu, ya da iç veya dış farklı bir destinasyonda bu süreçte gidebilecekleri alternatif önerileceği belirtildi.

Sektör temsilcileri zaten kritik bir durumda olan ve umudunu Mayıs tatili ve Türkiye turu satışına bağlayan pek çok seyahat acentası ve otelin iflas edebileceğini belirtti.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum