Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uçuş yasağı kalktı ama turizmde Rus turist endişesi sürüyor!

Türkiye ile Rusya arasındaki uçuş yasakları kalkmasına rağmen Rusya’da ortaya çıkan Delta varyantına rağmen Türkiye’nin aşısız turist kabul etmesi beraberinde birçok riski de beraberinde getiriyor.

  • Reklam
Uçuş yasağı kalktı ama turizmde Rus turist endişesi sürüyor!
21 Haziran 2021 - 09:40
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'nın uçuşların başlayacağını açıklaması turizm sektörünü hem sevindirdi hem endişelendirdi.

Rusya’da ortaya çıkan ve hızla yayılan Delta varyantına rağmen Türkiye’nin aşısız turist kabul etmesinin halk sağlığını, önümüzdeki sezonları riske attığını belirten turizmciler aşı koşulu beklerken Rusya’nın da vatandaşlarına aşı şartı getirmesi tartışılıyor.


Halkın yüzde 63’ünün zorunlu aşı uygulamasına karşı olduğu Rusya'da aşıyı destekleyenlerin oranı ise yüzde 23. Rusların aşılamaya karşı bu mesafeli duruşu turizmcide Rusya’dan gelmesi beklenen turist için aşı şartı beklentisini oluşturdu. Geç kalınmasına rağmen uçuş yasağının kaldırılmasının sevindirici bir karar olduğunu söyleyen Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkanı Ertan Ustaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Uçuş yasağının kalkması hem İstanbul için hem de kıyı bölgeleri için iyi olacak. Ama salgın bitmiş değil, biz aşılanıyoruz ama onlar aşısız gelirse ne olur bilemiyoruz. Bizim hükümetimiz de bir önlem düşünüyordur diye umuyoruz. Ekonomik olarak seviniyoruz ama sağlık açısından önlemlerimizi almamız gerekiyor.''


Aşısız gelen turistlerin risk barındırdığını söyleyen, gelecek turistlerin hiçbir şey yapmadan alınarak hem sektörün hem de vatandaşların riske atıldığına dikkat çeken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise Rusya’da yeni varyantın ortaya çıktığını ancak aşı olanların da taşıyıcı olabildiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını belirterek iki yıldır sektörün perişan durumda olduğunu, şimdi yine böyle bir risk alıp önümüzdeki yılların da yakılmaması gerektiğini vurguladı.

Rus turistin yüzde 90’ıın tatil rezervasyonlarını çoktan yaptığını ve Avrupa’yı tercih ettiğini hatırlatan BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu sektörün asıl yerli turiste yönelmesi gerektiğini, bunun da sektörü kurtarmayacağını ama en azından biraz olsun can suyu olacağını söyledi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye'yle uçuşların yeniden başlatılacağının duyurulmasının ardından Türk sahillerine yönelik turlarda beklentilerin çok üzerinde bir talep patlaması yaşandığını açıklamıştı.

Rus turist, geçen yıl 10 Ağustos’ta Türkiye’ye ayak basmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2020 yılında en çok ziyaretçi gönderen ülke sıralamasında Rusya yüzde 16.72 pay ve 2 milyon 128 bin 758 kişi ile ilk sırada yer aldı. Türkiye’nin turizmde yeni bir rekor yılı 2019’da ise Türkiye’ye en çok gelen yabancılar sıralamasında Rusya 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi sayısı ile birinci sırada bulunuyordu.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum