Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uluslararası Uzay İstasyonu 2020'de turizme açılıyor

NASA yetkilileri, ilk uzay turistlerinin 2020'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidebileceklerini söyledi.

  • Reklam
Uluslararası Uzay İstasyonu 2020'de turizme açılıyor
07 Haziran 2019 - 21:41
Reklam

Şirketler, kendi astronotlarını ve teknolojilerini alıp Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürebilecek ve orada çalışmalar yürütebilecek. Elbette bu hizmet için şirketlerin oldukça yüklü paralar ödemesi gerekiyor.

 

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu da dâhil olmak üzere faaliyetlerini ticarileştirme fikrine karşı uzun zamandır direnmesine karşın, önceden Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürülen her şeyin bir eğitim ya da araştırma bileşenini içermesi gerekiyordu. Ancak son zamanlarda NASA, ticarileştirme fikrine daha sıcak bakmaya başladı. Yönetici Jim Bridenstine, ticari şirketlerin NASA'nın roketleri için özel isimlendirme haklarını satın alabileceğini öne sürdü.

 

Özel sektördeki şirketlerin uzay konusunda teknoloji geliştirmeye başlamaları, NASA'nın ticarileşme fikrini değiştirmiş durumda. NASA, geleceğin uzay teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda özel şirketlere oldukça güveniyor ve 2024 yılında Ay'a gitme planlarında yardımcı olacaklarını umuyor. NASA yetkilileri, bu projenin uzay konusunda bir teşvik oluşturacağına, gelecek yıllarda daha fazla keşif yapılmasına ve finansman oluşmasına yardımcı olacağına inanıyor.

 

NASA'nın, özel astronotlar olarak tanımladığı turistler 30 güne kadar görev yapacak. Uzayda bulundukları süre içerisinde NASA'nın kuralları ile sınırlandıracak olan turistler, ticari ve pazarlama faaliyetlerini içerebilecek görevlerini yerine getirecek. NASA yetkilileri, her yıl bu kısa süreli görevlerden iki tane olabileceğini söyledi. NASA'nın uzay istasyonunu açma kararı, gelecekte uzay turizmi şirketlerini ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Elon Musk'ın SpaceX'i, 2023'te Ay'ın etrafına bir Japon milyarder ve sekiz sanatçı gönderecek.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidebilmek için turistlerin NASA'nın tıbbi standartlarına uygun olması ve özel eğitimlerini geçmesi gerekiyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum