Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uzmanlar uyardı! Otellerde Covid-19'dan sonra yeni tehlike

Konaklama tesisleri yeni normal çerçevesinde alınan tedbirlerle misafirlerini ağırlamaya hazırlanırken, otellerin koronavirüse karşı aldıkları tedbirler kadar hackerlere karşı da ciddi güvenlik önlemleri alması gerekiyor.

  • Reklam
Uzmanlar uyardı! Otellerde Covid-19'dan sonra yeni tehlike
24 Haziran 2020 - 21:28
Reklam

Konaklama tesisleri yeni normal çerçevesinde alınan tedbirlerle misafirlerini ağırlamaya hazırlanırken, otellerin koronavirüse karşı aldıkları tedbirler kadar hackerlere karşı da ciddi güvenlik önlemleri alması gerekiyor. 

 

Bu dönem Covid-19 etkisiyle ciddi hijyen tedbirleri alan otellerin göz ardı etmemesi gereken bir de hackerler bulunuyor. Otellerdeki Wi-Fi ağlarına sızan ya da sahte Wi-Fi ağları oluşturarak tatilcileri tuzaklarına düşüren hackerlere dikkat çeken güvenlik uzmanları otellerdeki ortak Wi-Fi ağlarını bir fırsat olarak gören hackerlere karşı otelleri ve tatilcileri uyardı.

 

Güvenilen kablosuz ortamlarda 20 yıldan fazladır hackerler tarafından uygulanan, şeytan ikiz olarak da bilinen Evil Twin saldırısının tamamen aynı ağın adını kullanarak tatilcileri tuzaklarına düşürdüğünü, otellerin ağlarına da sızarak tatilcileri de tehdit eden hackerlerin yıllardır aynı stratejiyle hareket ettiğini belirten uzmanlar hem otellere hem de tatilcilere büyük zararlar veren saldırılara karşı gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve çözümlerin uygulanması gerektiğini aktardı.

 

Otellerin sundukları internet hizmetinin hackerler tarafından manipüle edilerek misafirler için güvenlik riski oluşturmasını engelleyebilmesi adına güvenlik duvarı ve WIPS özellikli erişim noktalarını kullanması gerektiğinin altını çizen uzmanlar birçok otelin ortak Wi-Fi ağlarına sızmayı başarabilen ya da benzeri ortak Wi-Fi ağları oluşturan hackerlerın, tatilcilerin ve otellerin bu yaz da kabusu olabileceğini söyleyerek sık karşılaşılan ortak Wi-Fi saldırısına karşı otellere ve tatilcilere 5 öneride bulundu.

 

1 - Kablosuz ağ isimlerine dikkat edin. Eğer bulunduğunuz lokasyondaki halka açık Wi-Fi ağlarının isimleri birbirine çok benziyorsa onlara şüpheyle yaklaşın. 

2 - Online alışveriş işlemlerinizde 4G bağlantınızı kullanın. Bankacılık, e-ticaret veya uçak bileti gibi işlemleriniz için 3G veya 4G bağlantınızı kullanmayı tercih edin. 

3 - Aralıklarla telefonunuzun ağ hafızasını silin. Cihazlarınızda kaydedilmiş Wi-Fi ağlarını ara ara silerek telefonunuzu temizleyin. 

4 - Ağlara otomatik bağlanmayın. Yeni bir ağa bağlanacağınız zamanlarda telefonunuzun otomatik bağlanma özelliğini kapatın. Ayrıca, belirli aralıklarla Wi-Fi ağını telefonunuza unutturun ve tekrar giriş yapın. 

5 - Yanlış şifreyle internete girmeye çalışın. Oteldeki ortak Wi-Fi ağına yanlış şifre ile bağlanmayı deneyin. Eğer internete girmeyi başarırsanız bu birinin sizi izleyeceğinin ve bilgilerinizin güvende olmadığının bir göstergesidir.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum