Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uzmanlar uyardı! Yeni seyahat yasakları kapıda

Koronavirüs vaka sayılarında adeta patlama yaşanan 5 ilde seyahat kısıtlaması başta olmak üzere yeni yasaklar kapıda.

Reklam
Uzmanlar uyardı! Yeni seyahat yasakları kapıda
19 Mart 2021 - 11:39
Koronavirüs salgınıyla mücadelede bir yıl geride kalırken, uzmanlar her fırsatta mutasyonlu virüslerin salgının seyrini olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuyorlar.

İstanbul’da koronavirüsün genom dizilimini inceleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Mert Ahmet Kuşkucu öncülüğündeki bir grup bilim insanı,koronavirüs salgınının başından bu yana devam eden laboratuvar araştırmalarında önemli bulgulara ulaştı.

Bu yılın sonbaharının salgın süreci açısından belirleyici olacağına değinen Dr. Kuşkucu, sonbaharda toplumsal bağışıklık oranının net olarak görüleceğini ve tahminlerinin salgının ancak 2022 bahar döneminde sönümleneceğini belirterek şunları söyledi:

''Koronavirüs ilerleyen yıllarda tıpkı soğuk algınlığı veya grip gibi mevsimsel viral bir hastalığa dönüşecek. Bu sürece kadar aşılanma ve toplumsal bağışıklık çok önemli. ABD’deki tıp merkezlerinde haftada 6 bin virüs sekanslanırken, bizdeki sayı bu rakamın çok altında. Aşılama, toplumsal korunma ve bağışıklık için sekanslama dediğimiz araştırmaların arttırılması gerekiyor. 7 günde görülen 100 bin kişideki enfeksiyon oranı da 178 gibi oldukça yüksek bir rakam. Durum, üçüncü dalganın İstanbul'da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor. Pazartesiden beri çok yüksek sayıda hasta geliyor. Test pozitiflik oranı da yüzde 12 civarında. Önümüzdeki haftalarda da sıkıntılı günler yaşayabileceğimizi düşünüyorum.''


Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı güncel verilere göre nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü Çok yüksek riskli kategorisindeki illerin yer aldığı Karadeniz'de ve İstanbul'da ise seyahat kısıtlaması ve araç denetimleri gündeme geldi. Uzmanlar, bölgede Covid-19 vakalarında düşüş gözlenmemesi halinde, şehir içi ve şehirler arası ulaşımda kısıtlama ve ek denetim seçenekleri masaya yatırılabileceğini söyledi.

Özellikle Trabzon'da İngiliz varyantı mutasyonlu virüs oranının yüzde 50nin üzerine tırmandığını belirten uzmanlar seyahat kısıtlaması ile ek tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alan Karadeniz'de vaka sayısı en yüksek Samsun'u, Sinop, Giresun, Ordu ve Trabzon takip ederken Trabzon'da geçen hafta 100 bin kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32'ye geriledi. Trabzon'da vaka sayısında düşüş olsa da yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alması üzerine kentte üst düzey önlemler uygulanmaya başlandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum