Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vaka artışı sonrasında KKTC'den turizm için yeni karar

KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nce alınan ilave Covid-19 tedbir kararlarının uygulanmasına karar verildi.

Reklam
Vaka artışı sonrasında KKTC'den turizm için yeni karar
27 Temmuz 2021 - 18:35
Reklam
Son haftalarda giderek artan vaka artışı karşısında alınan ilave tedbirler kapsamında KKTC’ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre ayrılarak yeni kriterler belirlendi.

Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunan KKTC vatandaşları hariç ülkeye girişleri yasak olacak. Bununla birlikte kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Covid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı, sonucu negatif olan PCR sonucu ve 5-7 gün karantina şartıyla ülkeye giriş yapabilecek.

Türkiye'nin de bulunduğu turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler, 10 gün karantinaya tabi tutulacak.

Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan veya daha önce Covid-19 hastalığını geçirmiş olan kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak ancak aşısız olanlardan sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek. Gri renkteki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabilecek.

Alınan yeni kararlar çerçevesinde 10 Ağustos 2021 tarihinden itibaren charter seferlerle ve elektronik bilekliği takılarak gerçekleştirilen kapalı otel turizm uygulaması da iptal edilirken charter seferlerle KKTC’ye gelecek kişilere, geldikleri ülkenin renk kodlarındaki kriterlere göre işlem yapılacak. Otelde konaklama ve/veya otel aktivitelerinden faydalanmak amacıyla ülkeye giriş yapacak kişilerin aşısız olması halinde son 72 saat içerisinde antijen veya PCR testi istenmesi zorunlu olacak.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum