Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Vatandaşlarına 'Türkiye'yi muhakkak ziyaret edin' diyerek seslendi

Ülkenin Turizm ve Telekomünikasyon Bakan Yardımcısı Dunya Ceniç turizm sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Vatandaşlarına 'Türkiye'yi muhakkak ziyaret edin' diyerek seslendi
06 Aralık 2021 - 09:12
Reklam
Türkiye ziyareti sonrası Belgrad'da, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakan Yardımcısı Dunya Ceniç, koronavirüs salgınına rağmen Sırbistan ile Türkiye arasında turizmin etkili şekilde devam ettiğini, sadece geçen 9 ayda Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısının 35 bini bulduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın katılımıyla 2017 yılında imzalanan Türkiye Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi sonrası daha da iyi seviyelere ulaştığını vurgulayan Ceniç, işbirliği konseyinin yakın zamanda tekrar bir araya gelmesini beklediğini, iki ülke arasında turizmin gelişmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi.


Türkiye ve Sırbistan arasındaki ziyaretlerin, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyini gösterdiğini belirten Ceniç şöyle devam etti:


''Kovid-19 pandemi sürecine rağmen, iki ülke arasında turizm etkili bir şekilde devam etti. Sadece geçtiğimiz 9 ay içerisinde, Sırbistan'ı ziyaret eden Türk turist sayısı 35 bini buldu. Türk turistler, son 2 yıl içerisinde elde ettiğimiz istatistiklere göre Sırbistan'ı ziyaret eden turist sıralamasında ikinci sıradaki yerini korudu. Bunun yanı sıra son 10 yılda Türkiye'den ülkemize yapılan yatırım hacmi 178 milyon avroya ulaştı.''


Türkiye ziyaretinden son derece mutlu ayrıldığına dikkati çeken Dunya Ceniç şöyle devam etti:

''Türkiye'de sadece iki gün kaldım, ancak buna rağmen Türk halkının ne kadar misafirperver olduğunu gördüm ve bu beni çok mutlu etti. Sırp vatandaşlarına, Türkiye'yi muhakkak ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği Turizm ve Kültür Müşaviri Mert Demiral'ın, aktardığı bilgilere göre 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde Sırbistan'dan Türkiye'ye gelen Sırp vatandaşlarının sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78,46 artışla 203 bin 41 oldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum