Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Vergi, harç ve cezalara rekor zam geliyor

2022 yılındaki pek çok vergi kalemi, harç ve damga vergisi ile trafik para cezaları, değerli kağıt bedelleri artışında uygulanacak 2021 yılı yeniden değerleme oranı belli oldu.

  • Reklam
Vergi, harç ve cezalara rekor zam geliyor
03 Kasım 2021 - 07:35
Reklam
2022'deki vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 üretici fiyat endeksi (ÜFE) yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36,20 ile rekor kırarken Cumhurbaşkanı’nın oranı düşürme ya da artırma yetkisi bulunuyor.

Vergi Usul Kanununun 298’inci maddesine göre hesaplannan Yeniden Değerleme Oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayından bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksi'nde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranını ifade ediyor. Yeniden değerleme oranı TÜİK’in, her yıl Kasım ayının başında Ekim ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıklaması ile birlikte belli oluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bir Tebliğ ile bu oranı kamuoyuna Resmi Gazetede ilan ediyor.


Yüzde 35’ler civarında olacağı anlaşılan 2021 yılı Yeniden Değerleme Oranı'nın, 2022 yılında pek çok vergi, harç, değerli kağıt bedeli, trafik para cezası, indirim ve istisna tutarları gibi pek çok unsuru enflasyonu yukarı çekecek yönde etkileyeceğini belirten Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


''Kamu ve özel sektördeki bazı kira artışları, eğitim ücretleri, çeşitle sözleşmelerdeki zamlar ve benzerinin hesabında Yeniden Değerleme Oranın sıklıkla kullanılması söz konusudur. Hal böyle olunca, 2021 yılının yüzde 35’ler civarında olacağı anlaşılan Yeniden Değerleme Oranı 2022 yılı enflasyon hedefinin tutturulması açısından önemli bir risk unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada, ilgili mevzuatın Cumhurbaşkanı'na verdiği, vergi ve ceza tutar artışlarında ilan edilen Yeniden Değerleme Oranından daha düşük bir oranı uygulatma yetkisi imdada yetişebilir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum