Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
 • Reklam

Vize ve pasaport yok! Çipli kimlikle seyahat edilen ülke sayısı 5 oldu

Türk vatandaşlarının sadece kimlikle yurt dışına çıkarak seyahat edecekleri ülkelerin sayısı artıyor.

 • Reklam
Vize ve pasaport yok! Çipli kimlikle seyahat edilen ülke sayısı 5 oldu
31 Ocak 2021 - 15:44
Reklam
74 ülkeye vize almadan pasaportla gidebilen Türk vatandaşlarının, sadece kimlik gösterip girebildiği ülkelerin sayısı beşe yükseldi.

Türk vatandaşlarının Azerbaycan’a yaptıkları seyahatlerde vize ve pasaport engeli ortadan kalkarken bundan sonra Azerbaycan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den de Azerbaycan'a yapılacak seyahatlerde sadece çipli kimlik yeterli olacak.


Azerbaycan'ın da eklenmesiyle Türk vatandaşlarının, vize almadan ve pasaportsuz gidebileceği ülke sayısı beşe yükselmiş oldu.

Daha önce Gürcistan, KKTC, Moldova ve Ukrayna ile karşılıklı kimlikle seyahat kolaylığı sağlanırken bu yıl içinde ayrıca Belarus ve Rusya ile de benzer anlaşmaların yapılması planlanıyor.

Çipli kimlikle seyahat edilebilmesiyle birlikte vatandaşlar, yurt dışı seyahatleri için uğraştırıcı ve yorucu vize işlerinden kurtulmuş oluyor. Türk vatandaşları karşılıklı olarak vize uygulamasının kaldırıldığı 74 ülkeyi sadece pasaport ile ziyaret edebiliyor.

 • Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İHSAN ALSANCAK
  1 yıl önce
  zaten paramız çok değersiz o yüzden insanlar yurtdışına çıkamıyor azerbaycan manatı bile bizden değerli
 • Pasaport 34
  1 yıl önce
  Vizeli seyahat sorun değil... yeterki konsoloslujlarin toplama merkezi altındaki işletmelerin denetlenmesi lazım. Kafalarına göre insanları beklemeleri ve konsolosluk gibi tavırlar hoş değil. Ayrica Acenta gibi aracı kurumlar. Muhatap bile bulup konuşmak mümkün değil... sorumlular ve personel tavırları da zaman zaman çözüm değil problem çıkarmak.