Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yabancılar sıraladı! İşte Türkiye'de yapabileceğiniz en maceracı etkinlikler

MSN İngiltere tarafından, Türkiye'de yapılacak en maceracı etkinlikler ve en güzel yerler sıralandı.

  • Reklam
 Yabancılar sıraladı! İşte Türkiye'de yapabileceğiniz en maceracı etkinlikler
26 Mayıs 2019 - 10:59
Reklam

İşte MSN İngiltere tarafından sıralanan Türkiye'de yapılacak en maceracı etkinlikler...

Alaçatı’da rüzgar sörfü yapın

İzmir’in önemli turizm destinasyonlarından olan Alaçatı, dünyanın en önemli sörf merkezlerinden birisi. S
on zamanların popüler sporu sörf için ne gerekliyse hepsi Alaçatı’da bulmak mümkün. Güzel denizinde hiç dinmeyen rüzgar, sörf meraklılarının ilgisini çekiyor. Sörfe uygun bir bölge olduğundan yakın çevresinde birçok sörf okulu da var. Hiç dinmeyen rüzgarı olmasına karşın uzun bir mesafede dahi derinleşmeyen deniz, ilk defa sörf yapacaklara kolaylık sağlıyor.

Kapadokya’da sıcak hava balonuna binin

Doğal oluşumlu yapıları, peri bacalarıyla meşhur Kapadokya; sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gözdesi. Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri, Kırşehir’in ortak alanında bulunan bölge; tarihi, doğal oluşumları, balon turları ve mistik havasıyla UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde. Balon turları gelen gezginlerin yaşamadan gitmemesi gereken şeylerden birisi. Balon turu yapmak efsanevi bir manzarayla buluşmanızı sağlayabilir.

Ölüdeniz üzerinden yamaç paraşütü yapın

2006 yılında ‘Dünya’nın en güzel kumsalı olarak seçilen Ölüdeniz, lagün oluşumu deniz, adı gibi sakin ve dalgasız. Ölüdeniz’in bir diğer özelliği de suyunun berraklığını hiç kaybetmemesi. Ölüdeniz’de yapılması gerekenlerden biri yamaç paraşütü. Durgun ama muhteşem denizin üzerinde yamaç paraşütü yaparak hafızalarınızda yer edinecek bir anıya merhaba diyebilirsiniz.

Yanartaş’ın alevleri yanında kamp yapın

Olimpos’un Sönmeyen Ateşi: Yanartaş, Türkiye'nin turizm başkenti Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunuyor. 
Havanın kararmasıyla güzelliği beliren Yanartaş, yarattığı mistik havayla, sönmeyen ateşiyle eşsiz bir manzara yaratıyor. Yanartaş’ın yakınında kamp yapmak cazip bir fikir.

Kekova’nın kalıntıları üzerinde kayık gezintisi

Antalya’nın Demre ilçesinde küçük bir adacık olan Kekova Adası’nın yakınlarında bulunan Kekova Bölgesi, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak belirlenmiştir. Bölge tarihi açıdan bir iz taşıyarak farklılığını koruyor. Batısında ‘Dolichiste Antik Kenti, kuzeyinde ise Batık Kent bulunuyor. Tarihi zenginliği, doğallığı, canlılığı ile birlikte hayran bırakıcı berrak denizinde kayık yaparak bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Turkuazın en güzel tonuna şahit olan Batık Kent üzerinde kayık yaparak başka bir dünyada olduğunuzu hissedebilir, huzuru, mutluluğu bulabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde yürüyüş

Muğla’da Ölüdeniz yakınlarında bulunan Kelebekler Vadisi, yeşilin can alıcı tonuyla mavinin birleştiği yer. Yaklaşık 50 metreden dökülen şelale vadi içerisinde akarsuyla buluşup Akdeniz’in serin sularıyla birleşiyor. İnsanı cennetteymiş gibi hissettiren bu vadi, 80’den fazla kelebek türü barındırıyor. Barındırdığı türlerden en ünlüsü de kaplan kelebeği.

Sapadere kanyonunu keşfedin

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Sapadere kanyonu, şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Kanyona seyahat esnasında en az kanyon kadar güzel görüntülerle karşılaşabilirsiniz. 
Sapadere Kanyonu içinde 750 metrelik bir yürüyüş alanı bulunuyor. Kanyonda gezinti yapanların en popüler durak noktası, yürüyüş sonunda göreceğiniz Sapadere Şelalesi. Burada dilerseniz fotoğraf çektirip anı ölümsüzleştirin dilerseniz de şelalenin oluşturduğu doğal havuza atlayıp serinleyebilirsiniz.

Çoruh’ta rafting yapın

Erzurum’un içinde, Kaçkar Dağları’na paralel uzanan Çoruh nehri, Türkiye’nin ve dünyanın en hızlı akarsularından birisidir. Nehrin çevresindeki bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği bir birleşimle doğa ve fotoğraf meraklıları için hoş bir görünüm sergilemekte. Çoruh Nehri, su ve doğa sporları yapmak için büyük bir fırsat. Nehrin en bilindik sporu rafting. Dünyanın en iyi ilk 10 parkuru içine girmiş nehir, zorluk derecesine göre 4’e ayrılıyor. Hızlı bir akışkanlığa sahip olduğu için burada zaman zaman rafting yarışları da düzenleniyor. Bölgede rafting dışında kamp kurabilir, dağcılık ve trekking de yapabilirsiniz.

Kaş'ta sualtı dalışı

Kaş’tan bir tekneye binerek Akdeniz’in mavi dünyasında gezinti yapabilirsiniz. Dalgıçlığa merakı olanların sualtına inip, savaş kalıntılarını görmesi mümkün.

Dalyan’da vahşi bir maceraya git

Akdeniz’in cenneti; el değmemiş, tertemiz bir doğaya sahip Dalyan. Çevresi dağlarla kaplı, yeşilin eksik olmadığı, tarihi kalıntılarıyla, dünyaca ünlü plajı ile muhteşem bölge görülmeye değer. Dalyan’ın tarihi yanı Kaunos Harabeleri ve Antik Kentiyle biliniyor. Kaunos Antik Kenti’nin en bilindik özelliği kaya mezarlara sahip olmasıdır. Geçmişinde bir ticari merkez olan bölge şu an bu özelliği kaybetmiş bulunmakta. Tarihseverlere güzel vakit geçirecek bu bölgeye Dalyan’dan kalkan tekne turlarıyla eşlik edebilirsiniz.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum