Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yeni Ekonomi Programı ile turizm uçuşa geçecek!

Türkiye turizminde erişilebilirliği artırmak amacıyla Gazipaşa Alanya ve Antalya havalimanlarının kapasitesi yükseltilerek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ek pist hizmete sunulacak.

  • Reklam
Yeni Ekonomi Programı ile turizm uçuşa geçecek!
02 Ekim 2019 - 10:33
Reklam

Türkiye turizminde erişilebilirliği artırmak amacıyla ulaşım altyapısı geliştirilerek, Gazipaşa Alanya ve Antalya havalimanlarının kapasitesi yükseltilecek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ek pist hizmete girecek.

 

Enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel gösterge hedefleriyle uyumlu eylem ve projelerin belirlendiği 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile turizme erişilebilirliği artırmak amacıyla ulaşım altyapısının güçlendirilmesi hedeflenirken Kültür ve Turizm ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının bu amaçla bir protokol imzalaması bekleniyor. YEP kapsamında ayrıca İstanbul Yenikapı Kruvaziyer Limanı etüt projesinin de yapılarak yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 2022'ye kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nin gerçekleştirilmesiyle Türkiye'de kruvaziyer sektörünün gelişmesi ve turizm gelirlerinin artırılmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

 

Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore'nin içinde bulunduğu Uzak Doğu pazarıyla ilgili ek turizm planları oluşturulması da YEP çerçevesinde gerçekleştirilecek eylemler arasında bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen hafta "Türkiye'nin 2023 Turizm Stratejisi"nin açıklandığı tanıtım toplantısında, ülkenin tanıtımında Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi yükselen pazara odaklanılacağını vurgulamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Cengiz
    2 yıl önce
    Türk Turizmi’nin 20 yıldır niyet edilen 2.Hamle ile rayına oturması süreci gerçekleşmeden ve bu kapsamda Bakanlıkça resmen devreye sokulmuş olsa da 13 Yıldır uygulanmayan 2007-2023 Turizm Stratejisi fiilen devreye alınarak “turizmin eksiği olan yapısal sorunlar” halledilmediği sürece TURİZMDE YAPILACAK HER TÜRLÜ GELİŞİM HAMLESİNİN HEDEFLENEN AMAÇLARA ULAŞAMIYACAĞI ve “verimli gelirlere erişilemeyeceği paralelinde ‘gelen turistlerin memnuniyet katsayısı’ düşeceğinden” DİREKT GELECEĞİN İPOTEK ALTINA SOKULMASI SÖZ KONUSUDUR. Önemle Bilgilerinize.. TAG