Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YHT seferleri sonrasında tartışma başladı! THY'de neden yok

Yüksek Hızlı Tren 8YHT) seferlerinin birer koltuk boş bırakılarak başlaması sonrasında uçaklarda boş koltuk bırakılmama ve sosyal mesafe kuralları tartışma konusu oldu.

Reklam
YHT seferleri sonrasında tartışma başladı! THY'de neden yok
28 Mayıs 2020 - 16:42
Reklam

Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin birer koltuk boş bırakılarak başlaması sonrasında uçaklarda boş koltuk bırakılmama ve sosyal mesafe kuralları tartışma konusu oldu.

 

İç hat seferlerini 4 Haziran'da başlatmaya hazırlanan Türk Hava Yolları (THY) uçak içinde bir koltuk boş bırakma uygulaması yapmadan uçacak ancak şehir içi ulaşımda otobüslerde ve Yüksek Hızlı Tren'de (YHT) birer koltuk boş bırakılıyor ve yolcular çapraz oturarak seyahat ediyor. 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ve Haziran ayında yeniden seferlere başlayacak ve uçaklarda yan koltukların boş kalacağı yönünde bir zorlayıcı bir karar olmadığını savunan Türk Hava Yolları’nın (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter hesabından açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ve haziranda yeniden seferlere başlayacak uçaklarda, yan koltukların boş kalacağı yönünde bir karar alınmadığını belirtti.

 

Ekşi paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

 

“Merak ettiğiniz soru! Uçaklarda yan koltuk boş olacak mı? Cevap:Havacılık ve sağlık otoritelerinde; uçak havalandırma sistemleri, HEPA filitreleri ve yapılan bilimsel araştırmalarda uçak içi bulaş riskinin yüksek olmaması gibi sebepler ile henüz zorlayıcı bir karar alınmamıştır”

 

‘Uçak içinde yan koltuk boş uygulamasına gerek var mı?’ sorusuna ise Ekşi şöyle cevap verdi:

 

“Örneğin Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı EASA ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ECDC ortak yayınladığı klavuzda yolcu sayısı müsait ise tavsiye etmiş değil zorunlu tutmamıştır”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum