Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

100 milyon turizm çalışanının işi risk altında!

Koronavirüsün turizme etkilerini, sektördeki yerel ve küresel gelişmeleri ve Bodrum’un turizmdeki hedeflerini ele almak amacıyla düzenlenen Dünya Turizm Forumu Bodrum Zirvesi sona erdi.

  • Reklam
100 milyon turizm çalışanının işi risk altında!
13 Haziran 2021 - 11:14
Reklam
Göktürkbükü’nde hibrit olarak düzenlenen zirve kapsamında, küresel siyasetin ve turizmin önemli isimleri sektörün son durumunu konuşmak için fiziksel ve çevrim içi olarak Bodrum’da bir araya geldi.

Koronavirüsün etkilerini azaltmak için bakanlık tarafından hayata geçirdikleri destek paketleri, Güvenli Turizm Sertifika Programı gibi uygulamaları anlatan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan açılışta yaptığı konuşmada sertifika programı sayesinde sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağladıklarını dile getirdi.


10 binin üzerinde sertifikalı turizm alanı olduğunu, 5 binin üzerinde otelin sertifika aldığını belirten Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan 30 oda üzerindeki tüm otellerde bunun zorunlu olduğunu ve kalıcı hale getirileceğini söyledi.


Türkiye’nin yoğun bir şekilde yürüttüğü aşı seferberliğinin önemine değinerek, pandemiden en çok turizmin etkilendiğini, turizmin durması ile ülkeler arası etkileşimin de kopma noktasına geldiğine değinen ve toplantıya video konferans yoluyla katılan Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair turizmdeki kan kaybının sürmesi sonucu sıkıntıların henüz sonlanmadığını vurgulayarak şunları söyledi:


''Turizm ticaretindeki düşüşün bir sonucu olarak dünya çapında 100 milyon dolayında turizm çalışanı işini kaybetme riski altında. Sektörün yeniden açılması acil bir öncelik. Test ve aşı durumunu gösteren seyahat kartı konusunda ortak kurallar üzerinde anlaşılmalı. Aşıya ulaşmada küresel adaletin sağlanması ve zengin ülkelerin bu noktada aktif rol alması gerekiyor. G7, G20 ve BM gibi uluslararası örgütlerin aşı dağıtımında adaletin sağlanmasını öncelik görmesi halinde 2022 sonuna kadar küresel nüfusun aşılarının tamamlanabilir.''

Dünyada dijital göçebe sayısının 20 milyona yaklaştığını, bunların Kanada, Avrupa ve Uzakdoğu’da turist olarak yaşadıklarını kaydeden ​programın ev sahipliğini yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Bodrum’da turizmi 12 aya yaymayı, bu sayede 2.5 milyon turiste ve 5 milyar dolar gelire ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Bodrum'un yılın her vaktinde turizme ev sahipliği yapabilecek kapasitede olduğunu ve her geçen gün daha da geliştiklerini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras amaçlarının Bodrum’u mavi Davos yapmak olduğunu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum