• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2 kez mühürlenen üniversite derneğini otele çevirmişler! Odalar turist dolu çıktı

İstanbul’da Fatih Belediyesi’nin günlük kiralık evlere yönelik denetimlerinde Uluslararası Üniversiteler Bir-Der’in merkezi olduğu belirtilen bir binanın otel hizmeti verdiği ortaya çıktı.

  • Reklam
2 kez mühürlenen üniversite derneğini otele çevirmişler! Odalar turist dolu çıktı
17 Eylül 2022 - 03:24
Reklam
Kayıtsız kiraya verilen günübirlik evlerin denetlenebilmesi için geçen yıl pankartlı ihbar projesini hayata geçiren Fatih Belediyesi tarafından proje kapsamında ilçenin farklı bölgelerine asılan ''Mahallemizde konaklama amaçlı günlük olarak kiraya verilen bina veya daireleri belediyemizin, 453 14 53 No’lu telefonuna ihbarda bulunabilirsiniz'' yazılı pankartlar asıldı.

Kayıtsız olarak günübirlik ev olarak hizmet verilen bu evlerde kalan yabancı uyruklu vatandaşlarla ilgili olarak Kaymakamlık Günübirlik Kiralanan Yerler Denetim Komisyonu yetkilileri yasal işlem başlatılıyor. Yapılan denetimde Sofular Tekkesi Sokak’ta dernek olarak kullanılan 5 katlı bir binanın otel olarak kullanıldığı tespit edilirken Uluslararası Üniversiteler Bir-Der’e ait binada 1’den 9’a kadar numaralandırılan odalarda dernek yetkilisi sadece Müslüman öğrencilerin kaldığını, motel olmadıklarını söylese de binada kalanlar arasında Rusya, Almanya, Belarus’tan gelen turistler olduğu belirlendi.


Belarus’tan gelen kişi, internet üzerinden verilen ilan aracılığıyla buraya geldiğini, geceliğine 28 dolara (500 lira) anlaştığını ve ödemeyi de Türkiye’ye geldikten sonra elden verdiğini söyledi. Rusya’dan gelen 2 kişi de internet üzerinden burayı bulduğunu ve haftalık 340 euro (6200 lira) ödediklerini söylerken turistler, derneğin ilanına airbnb, booking sitelerinden ulaştığını kaydetti.


Aynı binanın 2 kez daha aynı sebeple mühürlendiği belirlenirken yapılan incelemenin ardından otel gibi kullanılan bina zabıta ekipleri tarafından mühürlendi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum