Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2021'de de Ukrayna'nın bir numaralı turizm durağı Türkiye

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Türkiye’nin ana turizm pazarlarında online toplantılar yaparak, iletişimi güçlendirmeye, 2021 yılına dair beklenti ve öngörülerle ilgili nabız tutmaya devam ediyor.

Reklam
2021'de de Ukrayna'nın bir numaralı turizm durağı Türkiye
11 Ocak 2021 - 14:32
Reklam

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı (DART) Başkanı Mariana Oleskiv ile online görüşme gerçekleştirdi.

Toplantının başlangıcında meslektaşı Oleskiv’e Haziran ayında sınırların açılmasının ardından Türkiye’ye ilk gelen turist kafilesinin Ukrayna’dan olduğunu hatırlatan ve Türk turizmciler olarak bundan büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya pandemi döneminde bile Türkiye’yi ilk ziyaret eden misafirlerin Ukraynalılar olduğunu belirterek turizmciler olarak morallerinin  yükseldiğini ve bu zorlu dönemi geçirmelerine yardımcı olduğunu kaydetti.


Pandemiye rağmen 2020 yılının on aylık döneminde 900 binden fazla Ukraynalıyı Türkiye'de konuk ettikleri söyleyen Bağlıkaya şöyle devam etti:


''Bu nedenle Türkiye turizminde önemli bir yere sahipsiniz. Bildiğiniz gibi, turizm sektörlerimiz arasında güçlü bir bağ ve stratejik bir ilişki var. Öte yandan, Ukrayna kolay ulaşımıyla bizim için büyük turizm potansiyeli olan bir yer. Bu da Türk ziyaretçiler için çok değerli bir yer olmasını sağlıyor” 


2020 yılında ülkesinin vatandaşları için Türkiye’nin bir numaralı turizm durağı olduğunu belirten Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv ise şunları söyledi:


''İnsanlar seyahat etmeyi çok özledi. 2021, Türkiye'nin şehir gezileri satması için büyük bir fırsat olabilir. Özellikle Lviv, Odesa ve Kiev gibi büyük şehirlerde yaşayan Ukraynalılar için bu şehir gezileri büyük bir pazar. Çünkü insanlar artık kendi ülkelerinde bulunmaktan sıkıldı. Şu anda birçok arkadaşım İstanbul’a gitti. Bence başka şehirleri de hafta sonu için ya da üç dört günlüğüne böyle bir durak hâline getirebilirsiniz. İnsanlar bütçe dostu havayollarıyla Avrupa şehirlerine gidiyordu ama şu an AB kapıları kapalı. Bu Türkiye için bir fırsat. Kapadokya, Ukraynalıların pek bilmediği bir bölgeydi ama 2020 yılında sosyal medya ve Instagram’dan oraya ait birçok fotoğraf gördüler ve ilgileri arttı. Lezzetleriyle Unesco Listesi’ne giren Gaziantep de yemekleri ve bölgenin ruhuyla Ukraynalılar için bir başka durak olabilir.''

2020 sonlarında, Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve önlemleri yerinde gözlemlediğini belirten Oleskiv ''Hükümetinizin aldığı önlemler ve kontrol kapasiteniz gayet iyiydi. Ukrayna’da da devletin koyduğu kurallar var ve kontroller yapılıyor.'' ifadelerini kullandı.

''2021’de Ukraynalıları ülkemizde ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz’’ sözleriyle görüşmeyi sonlandıran TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv, ülkeler arasındaki turizm akışını ve karşılıklı tanıtım faaliyetlerini artırmak için sözleşti.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum