Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'2021 parlak bir sezon vaat etmiyor, umudumuz sezonun uzamasında'

Son 4-5 yıldır sıkıntılı günler geçiren turizm sektörü kredilerle ayakta kalmaya çalışıyor.

  • Reklam
'2021 parlak bir sezon vaat etmiyor, umudumuz sezonun uzamasında'
10 Mart 2021 - 17:50
Reklam
Yüzde 14-20 aralığında değişen kredi faizleriyle sektörün ayakta kalmasının mümkün olmadığını söyleyen Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur 2021 turizm sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2021 için iyimser tahminlerde bulunmakta zorlandıklarını dile getiren DOKTOB Başkanı Okutur, turizm sektörünün pandeminin olumsuzluklarından sıyrılıp yoluna devam edebilmesi için düşük faizli, uzun vadeli ve en az 2 yılı ödemesiz krediye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.


Koronavirüs salgının gölgesinde geçen 2020 yılı turizm sezonunda tesislerin maksimum 3 ay doluluk yaşadığını, 90 günlük iş hacmi ile tüm bir yılın finanse edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Okutur, Muğla bölgesine gelen turistlerde ilk sırayı İngilizlerin aldığını, ardından Alman ve Hollandalı turistlerin geldiğini ifade etti.

Bölgede rezervasyonların kış aylarından itibaren gelmeye başladağını, Nisan ayına gelindiğinde otellerin yüzde 60- 70 doluluğa ulaştığını kaydeden Okutur şöyle devam etti:

''Geri kalan kısım günübirlik ya da anlık olarak çıkanlar tarafından doldurulur. Durum bu iken, İngiltere, 17 Mayıs’tan önce vatandaşlarına turistik seyahat izni vermeyeceğini açıkladı. 17 Mayıs sonrası turizm hareketinin başlaması Haziran sonunu bulur. Temmuz'dan Eylüle 3 ay turizm ile bir otelin masrafını çıkarması, ayakta kalması mümkün değil. Mevcut şartlarda 2021 parlak bir sezon vaat etmiyor.''

2021’de iyi bir taleple karşılaştıkları takdirde tesislerin, kar etmese de ayakta kalacak şekilde gelir elde edeceği bilgisini paylaşan Yücel Okutur, ümitleri ve beklentilerinin sezonun uzanması olduğu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum