Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Alman turizmciler 2021 sezonundan umudunu kesti!

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV), Alman seyahat endüstrisine ve turizm sektörüne yönelik son pazar ve piyasa araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Reklam
Alman turizmciler 2021 sezonundan umudunu kesti!
04 Mart 2021 - 16:01
Reklam
DRV tarafından açıklanan veri ve öngörüler, 2021 yılı turizm sezonunda da düşük seviyede bir hareketlilik olacağına işaret etti.

Alman seyahat endüstrisinin temsilcileri, turizm hareketliliğinin Mayıs ayından önce yeniden başlamasının mümkün olmadığını ve 2021 yılında turizm gelirleri açısından 2019 yılı rakamlarının ancak yarısına ulaşılabileceğini öngörüyor.


Travel Data & Analytics (TDA) tarafından gerçekleştirilen pazar araştırmasına atıfta bulunan DRV tarafından yapılan açıklamada şubat ayının ortasından bu yana rezervasyonlarda biraz artış yaşandığı ancak bu yılki rezervasyonların geçen senenin aynı döneminde gerçekleştirilen rezervasyonların yüzde 20’sine denk geldiği belirtildi.


Koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 80’in üzerinde yaşanan gelir kaybını, 2021 yılında da telafi etmenin mümkün görünmediğine işaret eden DRV Başkanı Norbert Fiebig ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


''Şu anda tahminde bulunmak zor olsa da, seyahat acentaları ve tur operatörleri bu yıl ancak 2019 yılında elde edilen gelir ve rakamların ancak yüzde 50’sine ulaşabilecek gibi görünüyor. Almanya’da ilkbahar dönemi ve Paskalya tatili için seyahatler konusundaki belirsizlik nedeniyle rezervasyonlar minimum düzeyde gerçekleşiyor. TDA araştırmasının verilerine göre gerçekleştirilen rezervasyonların yüzde 60’ı yaz sezonu, yüzde 25’i ise sonbahar sezonu ve gelecek yıl için yapıldı.''


DRV tarafından açıklanan verilere göre Alman tatilcilerin bazıları 2022 yazı için uzun mesafeli seyahatler veya cruise turları için rezervasyon yapıyor.

DRV’nin Şubat ayı sonunda, 600 üye şirketin temsilcilerinin görüşlerini alarak gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların yaklaşık üçte biri ilkbahar döneminde, diğer üçte birlik kısım ise yaz sezonunda turizm hareketlerinin yeniden başlayacağını öngörürken seyahat acentaları ve tur operatörlerinin yaklaşık yüzde 90’ı bu yıl için 2019 yılı, koronavirüs salgını öncesindeki dönemlerde elde ettikleri yıllık gelirin en fazla yüzde 50’si oranında gelir elde etmeyi beklerken diğer yarısı ise 2019 yılı seviyesinin yüzde 25 ile yüzde 50’si arasında bir gelir elde etmeyi bekliyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum