Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2021 turizm sezonunda Avrupalı turist hayal oldu!

Sektör temsilcileri Avrupa ülkelerinin ve Rusya'nın Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler arasına dahil etmesi sonrasında turist gelse bile yakın zamanda onlara hizmet verecek otel de yatak da insan da bulanamayacağı görüşünde.

  • Reklam
2021 turizm sezonunda Avrupalı turist hayal oldu!
09 Mayıs 2021 - 08:38
Reklam
Turizm sektörünün tüm paydaşları ve çalışanları zor günlerden geçirirken Haziran ayında açılması beklenen sezonun bir çok ülke tarafından alınan seyahat kısıtlamaları kararı ile ötelenmesi sonrasında borç ve kredi yükü altında olan turizm sektörünü daha da zora soktu.

Türkiye'yi yüksek riskli ülke olarak nitelendirilen kırmızı listeye dahil eden İngiltere’den Türkiye’ye gelecek turistlerin daha sonra ülkelerine döndüklerinde 10 gün karantinaya alınacak olmaları Türkiye’nin cazibesinin yitirmesine neden oldu. Daha önce de Almanya, ABD ve Rusya, Türkiye’yi yüksek riskli ülkeler arasına alıp, vatandaşlarına seyahat uyarısı yapmıştı.


Avrupa ülkelerinin, aldığı kararların siyasi olduğunu, İngiltere’nin aldığı kararın turizmciler için sürpriz olmadığını belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''İspanya ve İtalya bu süreci güzel götürerek bizi geride bıraktı. Pandemi, pastanın 4’te 3’ünü yedi. Geri kalan bir dilimi ise Avrupa ülkeleri bize yedirmiyorlar. Süreç iyi yönetilemedi ve gelinen noktada bu sene Avrupalı turist gelmeyecek. Biz aylar öncesinden durumun buraya geleceğini söyledik. Matematiği iyi görmek gerekiyor. Avrupalı turisti bu yıl unuttuk zaten.''


Avrupalı turistlerin zaten son yıllarda gelmemeye başladıklarına dikkat çeken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu sürecin ve krizin iyi yönetilememesi sonucunda Türkiye'de turizmin bitirildiğini belirterek şöyle devam etti:

''Milyonlarca turist gelse bile yakın zamanda onlara hizmet verecek otel de yatak da insan da bulamayacağız. Turizmci kredi borçlarından otellerini kapatmaya başladı. Turizmde çalışanlar bu süreçte zor günler geçiriyor.''

İngiliz turizm pazarının bölgeleri için çok önemli olduğunu belirten Fethiye Otelciler Odası Başkanı Bülent Uysal ise şunları söyledi:

''Haziran sonuna kadar vakaların düşürülmesi gerekiyor. İngiltere’nin geçen yıl 100 bin 20 rakamı var. Buna yakın bir vaka durumu ortaya koyarsak Haziran sonu gibi İngiliz turistlerin en azından bir bölümü gelebilir. Zararın neresinden dönülürse o kadar iyi. Süreç iyi gitmiyor. Bu sürede otelciler kapatmaya başladı. Yüzde 50 kapasiteyle çalışıldığı için işçi istihdamı yapamadık. Dolasıyla turizm işçileri bu anlamda boşta kaldı. 2021 yılına geldik fakat hala otellerimiz kapalı. Bu sorumluluk hepimize ait. Sezonun bir an önce açılması lazım. Türkiye bu pandemiyi iyi yönetmeli. Yoksa işler bizim için iyi olmaz.''

2020 yılında Muğla'nın turizm sezonunu büyük bir kayıpla kapattığını, ciroların yüzde 70 oranında düştüğüne dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

''Bunun tekrar etmemesi için bu yıla dair yaptığımız uyarılar başta ciddiye alınmadı. Durum tam bir felaket. Boş sözler yerine gerçek anlamda bir turizm acil eylem planının hayata geçirilmesi gerek. Marmaris, Dalaman, Fethiye bölgesi ağırlıklı olarak İngiliz turistlere hitap ediyor. Bu sezonun da boş geçmesi artık dayanacak gücü kalmayan turizmciyi tamamen bitirir.''


 


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum