Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler umutsuz! Yerli turist sektörü kurtarmaz

Turizmde koronavirüs salgınıyla kötü geçen bir yılın ardından bu sene de sezonun ne zaman açılacağı belirsizliğini koruyor.

  • Reklam
Turizmciler umutsuz! Yerli turist sektörü kurtarmaz
26 Şubat 2021 - 11:50
Reklam
Mayıs ve Haziran aylarında sezonun başlaması beklenirken bu sene de turist sayısında düşüşün süreceği öngörülüyor.

Sektör temsilcileri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2020 yılının ilk 9 ayında ülkemize gelen toplam 11,9 milyon ziyaretçi sayısının gerçeği yansıtmadığını belirterek, 11,9 milyon turistin 5 milyonunun pandemi öncesi ilk üç ayda geldiğini, 2 milyon turistin ise günü birlikçiler olduğu söylüyorlar.


35 milyon turiste göre hazırlanmış ülkeye 5 milyon turist gelmesi, sektörün ne kadar kötü bir durumda olduğunu gösterdiğine dikkat çeken sektör temsilcilerine göre bu yıl da turizm sektöründe tam bir belirsizlik hakim.

Mayıs ve Haziran aylarında sezonun başlaması beklenirken bu sene de turist sayısında düşüş öngörülüyor. Borç içinde olan turizmciler ise yerli turistin sektörü kurtarmayacağını belirttiler.

Koronavirüs salgınıyla birlikte turizmin ülkede batışa doğru gittiğini kaydeden Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu veriler doğru olmadığını, pandemi sürecinde 5 milyon turist geldiğini ve bu süreçte mutlak bir devlet desteği olması gerekmesine rağmen nakit destek bir tarafa istihdamı korumak için bile gerekli desteği göremedikleirni kaydetti.

Sadece kredilerle destek sağlandığını ve Ankara’ya göre teşvikin turizmcilere göre batışı olduğu belirten Karcılıoğlu şöyle devam etti:

''Sektörün toplamda kredi yükü 6 buçuk milyar dolar. Borcu olmayan otel yok gibi bir şey. Bu süre zarfında turizmci hiçbir iş yapmıyor. Doğal olarak bu borcun altında turizmciler olarak eziliyoruz. Dünyada normalleşme süreci daha da uzun bir süreyi alacak gibi. Avrupa’dan gelen turist ülkemize 2019’dan önceki gibi bir ilgi göstermeyecek. 2021 Temmuz- Ağustos aylarında iç turizm ciddi hareketlenir. 2020 yılında da bu hareketliliği gördük. İç turizm ülkenin turizmini kurtarmaz. O yüzden bu senede ciddi kayıp. Büyük oteller bu dönemde açmayacak gibi duruyor. O yüzden bu rakamlar gerçekçi değil, kimse hayal satmasın.''

Yılsonunda otellerde yüzde 70 gibi doluluk oranı olduğunu ve bu doluluk oranını yakalamak için fiyatlarda ciddi bir düşüş yapmak zorunda kaldıklarını kaydeden Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir ise şunları söyledi:

''Talebi arttırmak için fiyatları indirdik. Başka yapacağımız bir şey yok. 2021 yılı ise belirsizliğini koruyor. Yabancı turist zaten yok. Bu senede olması beklenmiyor. Sezonun ne zaman açılacağına dair kesin bir tarih verilemiyor. Sürecin belirsiz olması doğal olarak işleri kötü etkiliyor. Bu sene başlarken otellerde doluluk oranı yüzde 10’larda. Geçen sene ise yüzde 40’lardaydı. Bu sene de geçen sene gibi yılsonu doluluk oranının yüzde 70’lerde olmasını bekliyoruz. Umarım daha da düşmez. Bu rakamlar iyi rakamlar değil ama bir nebze de olsa turizmi ayakta tutar.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum