• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2021 turizm sezonundan onlar da umudunu kesti!

Koronavirüs salgını tüm dünyada turizm sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor.

  • Reklam
2021 turizm sezonundan onlar da umudunu kesti!
23 Şubat 2021 - 16:04
Reklam
Reklam
Yunanistan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ülkenin turizm gelirlerine ilişkin veriler paylaşıldı.

Yunanistan, Şubat ayı başında başta İsrail olmak üzere farklı ülkelerle uçuş kısıtlamaları kalkar kalkmaz aşılanan vatandaşların ülkeler arasındaki seyahatine koşulsuz imkan sağlama konusunda anlaşmaya varmasına rağmen ülkede sektör temsilcileri 2021 turizm sezonundan umutlu değil.


Ülkenin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada Yunanistan'ın turizm gelirlerinin, koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 yılında 2019 yılına oranla yüzde 76,5 gerilediği belirtilirken, 2019'da 18,17 milyar euro seviyesinde olan turizm gelirinin geçen yıl 4,28 milyar euroya düştüğü aktarıldı.

Açıklamada, 2020'nin aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, seyahat hizmetlerinde yüzde 88,6, seyahat trafiğinde ise yüzde 86 düşüş yaşandığı ifade edildi.

Son 11 ay dikkate alınarak elde edilen verilere göre ise ülkenin en büyük turizm pazarları arasında başı çeken ülkelerden olan Rusya'dan yüzde 96,9, ABD'den yüzde 93, Fransa'dan yüzde 66,3, Almanya ve İngiltere'den ise toplamda yüzde 61,4'e varan oranlarda gelen turist sayısında azalma kaydedildi.

Yunanistan Merkez Bankası tarafından açıklanan verilerden sonra Yunan medyasında yer alan yorumlarda, koronavirüsün üçüncü dalgası ve dünya genelinde aşılama programlarında gözlenen gecikmeler nedeniyle, ekonomisi büyük oranda bu alana bağlı olan ülkenin bu yılki turizm tablosunun da iyimserlikten uzak bir görünüm sergilediği vurgulandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum