Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2021 turizm sezonunu kurtarmak için aşı önceliği şart!

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda gündeme getirdi.

Reklam
2021 turizm sezonunu kurtarmak için aşı önceliği şart!
26 Şubat 2021 - 22:49
Reklam
TBMM'de CHP adına söz alan CHP'li Erbay, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre de dünya turizm sektöründe 1,3 trilyon dolarlık gelir kaybı yaşandığını, dünya turizminin 2019 yılı seviyesine dönmesinin dört yılı alacağını söyledi.

Turizm gelirlerinin Türkiye ekonomisi için çok büyük öneme sahip olduğunu belirten Erbay, koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında önemli oranda gelir kaybı yaşandığını ancak Avrupa'daki hızlı aşılama çalışmaları sonucunda 2021 turizm sezonunun hareketli geçme ihtimalinin ortaya çıktığına dikkat çekti.


Dünya çapında birçok ülkenin bu zor koşullarda işletmelere karşılıksız destek vererek vatandaşlarının bu süreci en az mağduriyetle atlatmasını sağladığını da sözlerine ekleyen Erbay sözlerini şöyle sürdürdü:


''Maalesef ülkemizde birçok sektörde olduğu gibi turizm sektörü de gerekli desteği alamadı. Gayrimenkul satış sitelerinde 5 yıldızlı otellerden butik otellere kadar birçok otelin satışa çıkarıldığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Halk Bankası ile TÜRSAB arasında 100 bin TL'lik bir protokol imzalandı. Bu olumlu, ancak geç kalınmış bir adımdır. Bu kredilerin faiziyle birlikte altı ay sonra geri ödenmesi gerekiyor. Eğer gerekli hazırlıklar yapılmazsa, gerekli tedbirler alınmazsa, turizm sektöründe çalışanlar aşılanmaz ve turistler gelmezse bu kredilerin ödenmesi mümkün değildir.''


Dünyada aşılama çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini de sözlerine ekleyen Burak Erbay, 2021 turizm sezonunun başlayacağı yaz aylarına kadar Avrupa ülkelerinin nüfuslarının büyük bir bölümünü aşılamasının ön görülüldüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti:


''İngiltere Başbakanı Boris Johnson 17 Mayıs'ta yasakların kalkacağını işaret etti. Bu açıklama rezervasyonlarda önemli bir hareketlenme meydana getirdi. Ev sahibi olarak bizim de gerekli hazırlıkları yapmamız gerekiyor. Sağlık Bakanı'na, Turizm Bakanı'na ve tüm yetkililere sesleniyorum: Tabi ki öncelikli olarak eğitimciler ve güvenlik görevlileri aşılanmalı daha sonra da gecikmeden turizm çalışanları aşılanmalı ve 2021 turizm sezonunun da kaybedilmesinin önüne geçilmelidir.''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum