• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2023'ün en iyi 30 destinasyonu ve seyahat rotaları açıklandı! Türkiye de listede

Lonely Planet tarafından 2023 yılının en iyi 30 destinasyonu açıklandı.

  • Reklam
2023'ün en iyi 30 destinasyonu ve seyahat rotaları açıklandı! Türkiye de listede
11 Aralık 2022 - 19:55
Reklam
Reklam
Koronavirüs kaynaklı seyahat kısıtlamaları nedeniyle bir çok gezginin başkalarıyla bağlantı kurma dürtüsünü hissettiği belirtilen Lonely Planet tarafından hazırlanan listede 2023 önerileri geçmişten biraz daha farklı formatta ve lokasyonlar, yemek, öğrenmek, seyahat etmek, gevşemek ve bağlantı kurmak gibi kategorilere ayrılmış durumda.

Örneğin Idaho’nun başkenti Boise, İspanya dışında dünyanın en büyük Bask topluluğuna ev sahipliği yapıyor ve Lonely Planet’in bağlantı listesine giriyor. Linoly Planet tarafından hazırlanan listeye göre pandemi ve evden çalışmanın stresi, birçok gezginin yalnızca ara vermek isteğini güçlendiriyor. Lonely Planet’e göre, Karayipler’deki Jamaika ve Dominik gibi ada destinasyonları sadece dinlenmek için ideal yerler. Başka bir gevşeme destinasyonu da Malta.


Bir başka kategori ise öğrenme üzerine. Lonely Planet, bilginizi derinleştirmek adına bu tarz destinasyonlar da önermiş. Bunlar arasında, ziyaretçilerin biscochito kurabiyeleri yerken ülkenin Kızılderili tarihi ve İspanyol mirası hakkında bilgi edinebilecekleri Büyülü Ülke lakaplı New Mexico da var. Ya da İngiltere’de Manchester, sanat galerileri, performans alanları ve her yıl düzenlenen kültür festivaliyle önemli bir kültürel destinasyon.


Listenin yolculuk bölümünde ise İstanbul Sofya arasındaki trenyolculuğu da var. İstanbul Sofya seyahati için tanıtımında bu yolculuğun iki macerayı bir araya getirdiği belirtilirken Lonely Planet’in tren uzmanı Tom Hall İstanbul-Sofya trenine ile ilgili bölümde ''Restore edilmiş İstanbul Sofya Ekspresi unutulmaz bir sınır ötesi macera sunuyor.'' diyor. Britanyalı gezgin Hall, İstanbul’dan Sofya’ya kadar yaklaşık 570 kilometrelik yolculukla ilgili izlenimlerini paylaştığı yazısında, gece treni yolculuklarının genellikle karanlıkta geçmesine rağmen bu hattın maceraseverlere uygun olduğunu belirtiyor.


Lonely Planet tarafından açıklanan 2023’ün en iyi 30 destinasyonu şu şekilde:
YEMEK
Umbria, Italya
Kuala Lumpur, Malezya
Fukuoka, Japonya
Lima, Peru
Güney Afrika
Montevideo, Uruguay
YOLCULUK
İstanbul-Sofya
Nova Scotia, Kanada
Butan
Zambia
Batı Avustralya
Parque Nacional Naturales, Kolombiya
KAFA DİNLE
Halkidiki, Yunanistan
Jamaika
Dominik
Raja Ampat, Endonezya
Malta
Ürdün
BAĞLAN
Alaska
Arnavutluk
Accra, Gana
Sydney, Avustralya
Guyana
Boise, ABD
ÖĞREN
Manchester, Birleşik Krallık
New Mexico, ABD
Dresden, Almanya
El Salvador
Güney İskoçya
Marsilya, Fransa  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum