Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

21 Rus havayolu şirketi ile ilgili AB'den flaş karar!

Avrupa Komisyonu, AB Hava Güvenliği Listesi'ni güncelledi.

  • Reklam
21 Rus havayolu şirketi ile ilgili AB'den flaş karar!
11 Nisan 2022 - 14:52
Reklam
Uluslararası güvenlik standartlarını karşılamadığı için Avrupa Birliği içinde faaliyet yasağına veya faaliyet kısıtlamalarına tabi olan havayollarını içeren AB Hava Güvenliği Listesi'ni güncelleyen Avrupa Komisyonu kararının Rusya’nın yabancılara ait uçakları zorunlu olarak yeniden kaydettirmesi ve geçerli uçuşa elverişlilik sertifikaları olmadan operasyonlarına izin vermesi nedeniyle alındığı ifade edildi.

Bu durumunun güvenlik endişelerine ve uluslararası havacılık güvenliği standartlarının ihlal edilmesine yol açtığının aktarıldığı kararda Aeroflot, Rossiya, Pobeda, UTair dahil olmak üzere 21 Rus havayolu şirketinin kara listeye dahil edildiği, 117 hava yolu şirketinin AB hava sahasında uçuşunun yasak olduğu vurgulandı.


Alınan yeni kararla ilgili olarak açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Adina Valean ''Bu kararın Rusya’ya karşı başka bir yaptırım olmadığını açıkça belirtmek isterim, karar sadece teknik ve güvenlik gerekçeleriyle alınmıştır. Güvenliği siyasetle karıştırmıyoruz.'' ifadelerini kullandı.


AB’nin kara listeye aldığı Rus havayolları arasında Aeroflot, Rossiya, Pobeda, UTair, Sibir, Nord wind gibi şirketler bulunuyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum