Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus turist için düğmeye basıldı! İşte 3 aşamalı yol haritası

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Türk turizm sektörü en önemli iki pazarında sıkıntıya girince hükümet devreye girdi.

  • Reklam
Rus turist için düğmeye basıldı! İşte 3 aşamalı yol haritası
09 Nisan 2022 - 01:25
Reklam
Sezon başlamadan önce sıkıntıları bertaraf edebilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Rusya'dan turist getirmek için üç aşamalı yol haritasını devreye alındı.

Uygulanan kısıtlamalar ve ambargolar nedeniyle Rus bayraklı Türk şirketlerinin ülkemize uçak yoluyla turist getirmesi zora girerken bu sorunun çözümü için Anex, Pegas ve Coral gibi dev tur operatörleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinasyonunda THY ile bir araya gelerek koltuk anlaşması sağladığı öğrenildi.


Bu kapsamda Rusya'dan Türkiye'ye turist getiren, Anex, Pegas ve Coral gibi şirketler başta olmak üzere Rusya merkezli Türk tur operatörlerine Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle kredi desteği sağlanacak. Toplam 300 milyon dolarlık kredi paketiyle zor durumda kalan bu operatörlere destek verecek Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kredi Garanti Fonu ve bankaların çalıştığı destek paketinin Mayısın ilk haftası açıklanması bekleniyor.


Bu üç şirkete 1.5 milyon koltuk ayırırken Pegasus Havayolları ile Rus yapımı uçaklarla uçacak olan Rusya'daki özel havayolu şirketlerinin de 500 bin turist taşıması bekleniyor. Bu kapsamda bu yıl için 2 milyon Rus turist sayısı garanti altına alınmış olacak. Rusya'dan gelecek turist sayısını artırmak için yeni bir havayolu şirketinin kurulması da gündeme gelirken Antalya merkezli kurulması planlanan ve sadece Rusya'dan Türkiye'ye turist taşıyacak olan havayolu şirketi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma başlattı. Bu şirketin kurulması için gerekli kredi desteği sağlanacağı da belirtilirken şirketin kurulması durumunda ilave 1 milyon turistin daha getirilebileceği ve Rus turist sayısının bu yıl 3 milyona çıkması öngörülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum