• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

450 yıllık han gastronomi merkezi olacak

450 yıllık handa Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından yürütülen fizibilite çalışmaları tamamlandı.

  • Reklam
450 yıllık han gastronomi merkezi olacak
16 Haziran 2021 - 19:49
Reklam
Reklam
Reklam
Kastamonu Belediyesi tarafından gastronomi merkezi olarak kullanılması planlanan 450 yıllık Acem Hanı'nda, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından yürütülen fizibilite çalışmaları tamamlandı.

Kentin turizm alanında potansiyelinin güçlü şekilde yükseldiğini ve kısa sürede bunun güçlü yansımalarının görüleceğini ifade eden Kastamonu Valisi Avni Çakır yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Kastamonu eşsiz tarihiyle kültürüyle, gastronomi alanında, yeme içme kültürü anlamında da engin bir zenginliğe sahip. Kastamonu olarak öncelikli hedeflerimizden biri UNESCO'nun yaratıcı şehirler ağına gastronomi alanında dahil olmak. Bu anlamda tüm kurum ve kuruluşlarımızın katkısıyla çok ciddi bir faaliyete başlamış bulunuyoruz. İnşallah bu konudaki başvuruyla alakalı gerekli işlemlerimizi yine planımızın içerisinde tamamlayacağız. Kastamonu'ya zaten bu yakışıyor.''


Kastamonu'nun gastronomi alanında çok zengin bir kültüre sahip olduğunu ve KUZKA'dan bu proje karşılığında yaklaşık 4-5 milyon lira destek alınacağını belirten Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise şunları söyledi:

''Bu işin maliyeti 12-13 milyon lirayı bulacak. Bu çok ciddi bir iş, hem yemek atölyeleri olacak hem yöresel ürünler olacak hem de restoran kısmı olacak. Eski lezzetlerimizin ne kadar önemli olduğunu kavradık. Bunları gelecek nesillere mutlaka aktarmamız lazım. Kastamonu'nun hedefi UNESCO yaratıcı şehirler ağına gastronomi alanında dahil olmak. Şu anda Türkiye'de üç tane gastronomi şehri bulunmakta. Dünya genelinde de şu anda 36 tane gastronomi alanında şehir bulunuyor. Bu anlamda aslında zorlu bir hedefimiz var.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum