Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

500 yıllık han otel oluyor

500 yıllık Deveciler Hanı, butik otele dönüştürülerek turizme kazandırılacak.

  • Reklam
500 yıllık han otel oluyor
17 Kasım 2020 - 04:40
Reklam
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2009-2012 yılında restorasyonu tamamlanan, bir dönem Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından konservatuar olarak kullanılan Anadolu'da İpek Yolu güzergahında bulunan kervansarayların şehir içi uygulamalarına örnek teşkil eden Tokat Deveciler Hanı farklı bir kimliğe bürünüyor.

Geçtiğimiz yıl Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından devralınan han çıkarılan ihale kapsamında bir firmaya tahsis edilerek han otele dönüştürülecek.


15-16. yüzyıllarda yapılan iki katlı ve 55 odası bulunan hanın doğu yönünde iki büyük tonozla örtülü develik kısmı bulunuyor.


Deveciler Hanı'nın 1 yıl içerisinde otel olarak hizmet vermeye başlayacağını söyleyen Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç butik otel olarak hizmet vermeye başlayan Yazmacılar hanı gibi Deveciler Hanı'nında şehrin turizmine katkı sağlayacağını belirterek "Deveciler hanı şehrimizin tanıtımına, turizmine otel olarak katkı sağlayacak. Tarihi sokakta bulunan handa kalmaya gelecek olanlar buradaki vakıf enselerini görme imkanı bulacak" ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum