• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

6 ayda bir ait olduğu ülke değişen esrarengiz ada!

Fransa İspanya sınırındaki Bidasoa nehri üzerinde yer alan ıssız Faisans Adası (Pheasant) yılın bir yarısında Fransızlara diğer yarısında ise İspanya'ya ait.

  • Reklam
6 ayda bir ait olduğu ülke değişen esrarengiz ada!
26 Şubat 2023 - 08:45
Reklam
Reklam
Reklam
17. yüzyılın ortalarından beri 1 Şubat'tan 31 Temmuz'a kadar İspanya tarafından yönetilen bu tarihten sonra Fransa'ya devredilen Türkçe'de adı sülün anlamına gelen 200m uzunluğunda ve 40m genişliğindeki ada, Şubattan Temmuz'a kadar İspanya Ağustos'tan Ocak sonuna kadar Fransa'ya ait.

Fransız İspanyol Savaşı 1659'da sona erdiğinde anlaşmanın bir parçası olarak, iki ülkenin komutasını dönüşümlü olarak almasına karar verilen ve pek çok tarihi olaya tanıklık eden adada Pireneler anlaşması imzalandı. Antlaşmayla Fransa Kralı XIV. Louis ile İspanya kralı IV. Felipe’nin kızı Maria-Theresa'nın evlenmesine karar verildi. İspanyol Prensesi Theresa ile Fransa Kralı Louis bu adada tanıştılar. Ada daha önce de yüzyıllar boyunca Fransa ve İspanya arasındaki kraliyet düğünlerinde gelin ve damadın tanışması için geleneksel bir buluşma yeri olarak kullanılmış.


Pireneler Antlaşması'nın imzalanmasının anısına 1861'de adaya dikilen taş monolitin İspanya'ya bakan tarafı İspanyolca, Fransa'ya bakan tarafı ise Fransızca yazılı. Adada aslında sadece yeşil tepeli yaban ördeği ve göçmen kuşlar var. Bazı kaynaklara göre Roma döneminde ada, Bask dilinde geçiş veya adım anlamına gelen Pausoa olarak biliniyordu. Daha sonra bu adı Fransızlar köylü anlamına gelen Paysans olarak tercüme ettiler. 


Adanın İspanyol tarafında Irun kasabası ve Fransız tarafında Hendaye kasabası var. Hem Irun hem de Hendaye'nin yerel yetkilileri adanın bakımını üstleniyor, çalılıkları kesmek ve ağaçları budamak için tekneyle adaya ulaşıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum