Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'den dijital Covid-19 sertifikası ve seyahatler ile ilgili önemli karar

Koronavirüs salgını döneminde güvenli seyahat için dijital koronavirüs sertifikasını devreye alan Avrupa Birliği (AB) tarafından yeni bir karar alındı.

  • Reklam
AB'den dijital Covid-19 sertifikası ve seyahatler ile ilgili önemli karar
03 Şubat 2022 - 15:37
Reklam
Birlik içinde ve Schengen bölgesine seyahatlerde kullanılan sertifika ile ilgili kararın, koronavirüsün Avrupa'da hala etkisini sürdürmesi nedeniyle enfeksiyon sayılarının artması ya da yeni varyantların ortaya çıkması ihtimallerine karşı alındığı bildirildi.

AB içinde vatandaşların aşılarının tam olduğunu, 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç elde ettiklerini ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlayan söz konusu sertifikalar, AB ülkelerinde seyahatlerde ve sosyal hayatta restoran, sinema, müze gibi kapalı mekanlara girerken kullanılıyor.


Yeni düzenleme ile sertifika düzenlenebilecek test türleri arasına yüksek kaliteli laboratuvar bazlı antijen testleri de dahil edilecek, aşı sertifikaları yalnızca sertifikayı veren üye devlette değil, herhangi birinde uygulanan doğru toplam doz sayısını içerecek ve aşılar için klinik araştırmalara katılan kişilere de sertifika verilebilecek.


AB dışındaki ülkelerden gelenlerin de Schengen bölgesine ziyaretlerinde kullanması için halihazırda toplam 60 ülkenin dahil olduğu AB Dijital Covid-19 Sertifikası sistemi ile ilgili olarak AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, süresi 30 Haziran 2022'de bitecek sertifikanın geçerlilik tarihi 30 Haziran 2023'e uzatılacak.


AB, Türkiye'nin koronavirüs aşı sertifikasını 19 Ağustos 2021'de tanıma kararı almıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum