• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turkovac olan Türkler AB ülkeleri ve ABD'ye seyahat edemeyecek!

Avrupa Birliği, ABD ve diğer 51 ülkede geçerli aşılardan sonra, tamamlayıcı olarak yine onaylanan aşıdan yaptırma şartı getirildi.

  • Reklam
Turkovac olan Türkler AB ülkeleri ve ABD'ye seyahat edemeyecek!
23 Ocak 2022 - 02:37
Reklam
Reklam
Türk yapımı Turkovac dünyanın diğer ülkelerinde sayılmadığı için Pfizer/BioNTech yaptıran Türkler, bu aşıların üzerinden 6 ay ya da en geç 9 ay geçtikten sonra aşılanmamış sayılacak.

Turkovac ile ilgili Avrupa Birliği İlaç Kurumu EMA ve ABD İlaç Kurumu FDA’ya bir bildirim yapılmazken EMA, benzer durum FDA için de geçerli. Türkiye, iki BioNTech üzerine, güçlendirici aşı olarak Turkovac yapacağız diyor ama bu, AB ve ABD tarafından tanınmadığı için, Türkler bir süre sonra, başta AB ve diğer Avrupa ülkeleri ile ABD kıtasına seyahat edemeyecek. İkinci aşıdan ortalama 6 ay sonra bu kişiler, Turkovac almış olsa bile hiç aşılanmamış sayılacak. Turkovac dünyanın hiç bir ülkesinde tanınmıyor ve üçüncü aşı olarak kullanılsa da, bunun bir geçerliliği yok. AB ise, seyahatlerde ikinci aşının artık yetmeyeceğini ve aşı pasaportunda üçüncü güçlendirici aşının aranacağını duyurdu. Yeni düzenleme 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.


Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (ECDC) tavsiyesi doğrultusunda aldığı kararı açıklayan AB Komisyonu'nun kararına göre güçlendirici aşı, tam aşılamadan 6 ay sonra yapılacak ve bu en fazla 9 aya uzayacak. 9 ay sonra, iki aşılılar aşılanmamış sayılacak ve seyahat edemeyecek. Yani 2021 haziran ayında ikinci doz BioNTech'ini yaptırmış olan bir Türk vatandaşı 2022 yılı Mart ayına kadar yine BioNTech ya da Moderna yaptırmazsa, yurt dışına seyahat hakkını kaybedecek. Çünkü, dijital ya da kağıt olan aşı pasaportu geçersiz olacak.


AB, güçlendirici aşıların yine EMA ve FDA tarafından onaylanmış aşılardan yapılması gerektiğini kurala bağlarken Alman Daimi Aşı Komisyonu STIKO, Robert Koch Enstitüsü ile diğer AB üyesi ülkeler, BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Novavax ile Johnson&Johnson'un kuvetlendirici aşı olarak kullanılabileceğini duyurdu. Turkovac, AB'de onaylanmadığı için bunun güçlendirici aşı olarak Avrupa ülkelerinde kullanılması mümkün olmadığı gibi geçerliliği de yok. Bu durumda, iki adet BioNTech aşısı olmuş bir kişi, üzerinden 9 ay geçmesine rağmen, AB'de onaylanmış mRNA aşıları BioNTech ya da Moderna olmamışsa, yasal olarak hiç aşı olmamış sayılacak. Güçlendirici aşılar, zamanında yapılmazsa, çeşitli ülkelere çift geçerli aşı ile seyahat etme imkanı da kalmayacak.


AB’nin getirdiği kural gereği, en geç 9 ay sonra iki aşının geçersiz olacağı Almanya'da dijital aşı pasaportu, iki aşılı varsa artık kabul edilmeyecek. Şu anda hiç bir yere giremeyen iki aşılılar için bu kural seyahatlerde de başlayacak. AB’nin onayladığı aşılardan 3’üncü doz yaptırıldığı anda yasaklar kalkacak.Bununla birlikte aşı kurallarının sertleştiği ve 60 yaşın üzerindeki herkesin son dozdan en geç 7 ay sonra tekrar aşı yaptırmasının zorunlu olduğu Yunanistan'da da aşı pasaportları geçersiz olacak. 1 Şubat’tan itibaren tüm yetişkinler için, tamamlayıcı aşı kuralları geçerli olacak. İki doz ayının geçerlilik süresi, 1 Şubat’tan sonra sadece 6 ay olacak. Aşı pasaportunun geçerlilik süresinin 6 aya indiği İsrail de AB’nin aşı ile ilgili kararları benimsenirken, Omicron varyantı nedeniyle bir çok Avrupa ülkesine sınırlar kapalı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum