Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'nin aşı pasaportunun perde arkası! Amaç Türkiye'yi devre dışı bırakmak

Avrupa Birliği'nin bürokratları, hukukçuları ve tüm personeli şu anda AB Ortak Aşı Pasaportu için çalışıyor.

  • Reklam
AB'nin aşı pasaportunun perde arkası! Amaç Türkiye'yi devre dışı bırakmak
02 Mart 2021 - 14:19
Reklam
Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre AB bürokratları bunun AB içinde onaylanmış aşılardan oluşan bir pasaport olacağını duyurmuştu.

AB'de onaylanmış aşılardan oluşan pasaport fikri 2020 yılında Türkiye gibi riskli ülke olan ve turizmden az pay alan Yunanistan tarafından gündeme getirildi.Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen AB çapında dijital aşı pasaportu için gereken yasal düzenlemeye ilişkin tekliflerini Mart ayı içinde sunacaklarını açıklarken, aşı programına Brexit anlaşması ile birlikten ayrılan İngiltere’nin de dahil olacağını duyurdu.


Yunanistan'ın fikrini İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Bulgaristan desteklerken sektör temsilcileri bunun amacının Türkiye'yi devre dışı bırakmak ve turizm payının tamamını almak olduğu görüşünde.


Sektör temsilcilerine göre Çin aşısı yaptıran Türkiye'nin şimdilik bu AB Ortak Aşı Pasaportu sistemine girme şansı olmamakla birlikte Almanya Başbakanı Merkel'in, Yunanistan'ın ısrarlarına karşı direnmesi ve uygulamayı üç ay erteletmesi, Türkiye'ye AB ile konuyu görüşme şansı doğurdu.

Sektör temsilcilerine göre Türkiye'nin Avrupa pazarından gelecek turistler için sektörü kurtarabilmesi adına harekete geçip, AB Ortak Aşı Pasaportu sistemine girmesi ya da karşılıklı tanımayı sağlaması gerekiyor.

AB Komisyonu tarafından bu ay içinde üyelere yasa tasarısı sunacak pasaportun geliştirilmesi üç ay sürecek ve üye ülkeler buna bağlanacak. Hepsi aynı renk ve belki bir kredi kartı gibi olacak, üzerinde QR Kod bulunacak. Bu kodu okutanlar seyahat özgürlüğünden yararlanabilecek. Bu aşı pasaportu ya da kartı, tren bileti, uçak bileti gibi, üzerindeki Kare Kod- QR kod okutularak kullanılacak ve okuyucuya sinyal verecek.

Kişisel bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için gizlilikler olacak, aşının cinsi belirtilecek. Bu kartı göstererek ya da okutarak, uçak, tren, gemi gibi seyahat aracına, otel, havuz, tiyatro, eğlence yerleri, restoran ve belki de alışveriş merkezine girilebilecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum