Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'nin dijital aşı pasaportundan Türkiye'ye kötü haber!

AB üye ülkeleri hakkında karar alan Avrupa Komisyonu’nun, üye ülke vatandaşlarının AB bloğu ülkeleri içerisinde seyahatini mümkün kılacak aşı pasaportu planını açıkladı.

  • Reklam
AB'nin dijital aşı pasaportundan Türkiye'ye kötü haber!
17 Mart 2021 - 17:18
Reklam
Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in tanıttığı ve üye ülkelerin onayına sunulan yasa tasarısı bu yaz AB içinde ve AB’den onaylı aşıları yaptıranlara seyahat serbestisi getirirken yasanın onaylanması halinde 15 Haziran itibariyle yürürlüğe girecek.

AB içerisinde onaylanmış ve birlik içinde piyasada olan aşılar kavramı tasarıya girerken Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Avusturya bu maddeyi desteklerini belli etti.


Dijital aşı pasaportunun, banka kartı seklindeki versiyonu yeşil olacak. Buraya kişilerin bilgileri ve aşı durumu ile birlikte testleri yazılacak. Aşı yaptırmamış olanların PCR test sonucu girilecek. Bağışıklık kazanmış kişilerin de bu şekildeki bilgileri yer alacak.


Bununla birlikte AB üyesi ülkelerle uyumlu olanlar bu pasaporta girebilecek. Örneğin aşılamada büyük hız kazanan AB’den aşı onayı alan Pfizer/Biontech aşısını kullanan Israil, AB aşı pasaportunda yer alacak ancak Rus ve Çin aşılarını kullanan Macaristan ve Çekya’ya da özel bir uyarı geldi.

AB’nin bu iki ülkenin kullandığı ve henüz AB İlaç Ajansı EMA’dan onay almamış Rus ve Çin aşılarını tanımak zorunda olmadığı belirtilirken bu ülkeler, bu aşılardan olan vatandaşları ancak ilk kullanım onayından ve belli prosedürlerden sonra aşı pasaportuna girebilecek ve buna da AB ülkeleri karar verebilecek.

Çin aşısı yaptıran Türkler de doğal olarak aşı pasaportunda yer almazken Türk vatandaşlarının en azından bu yıl seyahat serbestisinden yararlanamayacak. Aşı pasaportuna dahil olamayınca, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vize vermeme durumu da devam edecek.

Türkiye’nin aşısı tanınmadığı için risk bölgesi tanımı da sürecek ve bu da bu yaz Türk turizmini olumsuz etkileyecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum