Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB ülkeleri seyahatlerde trafik lambası sistemine geçiyor

Avrupa Komisyonu tarafından 27 AB üyesi ülkenin ortak seyahat trafiği sistemine geçmesi için teklif hazırlandığı bildirildi.

  • Reklam
AB ülkeleri seyahatlerde trafik lambası sistemine geçiyor
13 Ekim 2020 - 09:00
Reklam

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği genelinde seyahatlerin ortak koordinasyonu için trafik lambası sistemini benimsemeye hazırlanıyor.

Koronavirüs salgınının başladığı dönemde bazı AB ülkelerinin sınırlarını kapatması nedeniyle ciddi bir sıkışıklık yaşandığını ve bunun medikal malzemelerin dolaşımını bile zora soktuğunu belirten AB Komisyonu, milyonlarca turistin salgın nedeniyle zor durumda kalmasının AB'nin yürütme kolunun birleşik bir yaklaşımı hayata geçirmesini zorunlu kıldığını belirtti.


 


Tedbirlerin ortak koordine edilmesi ve Avrupalılar için hayatın kolaylaştırılması gerektiğini savunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu'nun teklifinin tüm üyeler tarafından kabul edilmesinin vatandaşlar için kolaylık sağlayacağını aktardı.AB'nin hayata geçirmeye hazırlandığı trafik lambası sistemindeki ortak seyahat politikasında Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi kilit rol oynayacak ve merkez tarafından hazırlayacak Avrupa bölgesi enfeksiyon haritası 100 bin kişide görülen vaka sayısına göre bölgeleri kırmızı, turuncu ve yeşil olarak kodlayacak.


100 bin kişide görülen vaka sayısı 50'yi geçen ve pozitif test oranı yüzde 4'e ulaşan yerler kırmızı olarak kodlanacak bu bölgelerden dönenler 14 gün karantinada kalacak. Pozitif test sayısı yüzde 4'ün altında ancak 100 bin kişide görülen vaka sayısı 150'yi geçer yerler de kırmızı listede yer alacak. Bu durumda AB bölgesinin çoğunluğunun kırmızı veya turuncu olarak listelenmesi bekleniyor. Yeşil olarak listelenen bölgelerden dönenler herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmayacak. Ancak AB üyesi ülkeler test veya karantina gibi, kendi kurallarını uygulamaya devam edebilecek.

Riskli ülkelerden dönenlere test yapılmasının zorunlu olmasını tavsiye eden AB Komisyonu'nun amacı, üye ülkelerin birbirine sınır kapılarını kapatmasının önüne geçmek. Birlik üyesi tüm ülkelerde uygulanacak ortak bir karantina sistemi yaklaşımı ortaya çıkmasa da, üye ülkelerin birbirinin testlerini tanıması konusunda anlaşmaya varılırken, bütün ulaşım araçlarını kapsayan ve AB ölçeğinde uyarlanabilecek bir yolcu bulma formu konusunda da anlaşmaya varıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum