Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Turizmde rekabet kızışıyor! E-ticaret siteleri seyahat acentası oluyor

Seyahat acentası belgesi almak için başvuru yapan e-ticaret devleri tur satışı hazırlığına başlıyor.

Turizmde rekabet kızışıyor! E-ticaret siteleri seyahat acentası oluyor
13 Ekim 2020 - 06:59
Reklam

2014 yılında seyahat acentası belgesi alan N11 tur paketleri satışı hazırlığına başlarken, Trendyol ve Hepsiburada'nın da seyahat acentası belgesi almak için başvuru yaptığı bildirildi.

Küresel salgın koronavirüsle birlikte dijitalleşme daha çok öne çıkarken, e-ticaret platformları da sektör çeşitliliğini geliştirmek için düğmeye bastı. E-ticaret platformları, perakende satışın yanında turizm sektörüne girmek için de çalışmalarını hızlandırırken Türkiye'nin önde gelen üç e-ticaret platformu Trendyol, Hepsiburada ve N11, tur satışı için kolları sıvadı.


Reklam

Acenta belgesi almak için başvurdular

Sabah gazetesinden Betül Atakent'in haberine göre, N11, 2014 yılında seyahat acentası belgesini alırken, Trendyol ve Hepsiburada da söz konuu belgeyi almak için başvuru yapması sonrasında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle başvuların reddedilmesi sonrasında iki firma talebini Kültür ve Turizm Bakanlığı'na taşıdı.

Seyahat acentası faaliyetinde bulunabilmek ve tur satışı yapabilmek için tüm süreçlerini tamamlayan firmalar, satış için izin beklerken edinilen bilgilere göre, bu firmaların acenta belgesi alabilmesi için kanunda değişiklik yapılması gerekiyor. 

E-Ticaret siteleri tur satışı yapacak

Reklam

E-ticaretin üç devi, gerekli izinleri almaları halinde tur satışı yapabilecek. Otel, uçak, transfer hizmetleri gibi bir seyahat acentasının verdiği hizmetleri paket olarak dijital platformdan tüketicilere sunabilecek.

Trendyol ve Hepsiburada'nın seyahat acentası belgesi almak için başvuru yaptığını doğrulayan ancak haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle başvuruyu reddettiklerini belirten TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, TÜRSAB'ın 12 bin seyahat acentasının hakkını korumaya çalıştığını, seyahat acentacılığı için sadece bu işe odaklanılması gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: "Türkiye'de bir check-up'ı sadece hastane satar. Bu sitelerden check-up satın alamazsınız. Seyahat acentacılığı da böyle bir şey. Acentacılık işi sadece bir ticaret değil, meslektir" dedi.

2014 yılında seyahat acentası belgesini alan N11, kendi sitesinden uçak bileti satışı yapıyor. Seyahat acentacılığı için ayrı bir faaliyet alanı kurulması gerektiğini, perakende satışlarının yapıldığı yerde acentacılık hizmetinin verilemeyeceğini öne süren TÜRSAB, N11'i disiplin kuruluna sevk ederken uçak bileti satışlarının devam ettiği sitede, paket tur satışları için de hazırlık yapıldığı belirtildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam