Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB ülkelerinin seyahat kısıtlamalarını kaldırma koşulları belli oldu!

Turizm sezonu öncesi AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu tarafından gündeme getirilen, seyahat kısıtlamalarının yumuşatılması önerisinin ardından AB Covid seyahat sertifikası konusunda çalışmalar yoğunlaştırıldı.

  • Reklam
AB ülkelerinin seyahat kısıtlamalarını kaldırma koşulları belli oldu!
19 Mayıs 2021 - 16:46
Reklam
Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu toplantılarının ardından Brüksel'de AB Büyükelçileri, hafta sonuna kadar netleşmesi beklenen Covid seyahat düzenlemesini ele aldı.

AB üyesi ülkelerin temsilcileri, koronavirüse karşı her iki doz aşıyı da yaptırmış kişilerin seyahat kısıtlamalarından muaf tutulmasını benimsedi.


Birlik ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanan aşıların her iki dozunu da yaptıran ve vizesi bulunan turistlere yönelik seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda anlaşan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri bu şartları yerine getiren üçüncü ülke vatandaşlarına da önümüzdeki aydan itibaren kısıtlamalardan etkilenmeden AB ülkelerine seyahat edebilmenin önünü açtı.


Şu ana kadar Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına onay veren birliğin ilaç düzenleyicisi kurumu olan Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) Çin'de Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac ve Rusya'nın Sputnik V aşıları ile ilgili incelemeleri ise sürüyor.


Öte yandan seyahat kısıtlamalarına temel teşkil eden son 2 haftada 100 bin kişi başına düşen enfeksiyon sayısı konusunda da değişiklik kararı alan AB üyesi ülkeler sınırı 100 bin kişide 75'e yükseltildi. Böylece daha fazla kişinin seyahat yasaklarından muaf olması amaçlanıyor.

AB temsilcileri, aşı olsun ya da olmasın, koronavirüs salgınını önemli ölçüde kontrol altına alan 8 ülkeden gelen yolculara uygulanan seyahat kısıtlamalarını da gevşetmeyi kararlaştırdı. Bu ülkeler İsrail, Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland ve Çin.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum