Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB üyesi ülkeler seyahat kısıtlamalarını gevşetmek için düğmeye bastı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, tüm dünyada koronavirüse karşı aşılanma düzeyinin artırılmaya çalışıldığı bir zamanda pandemi nedeniyle Avrupa içinde ve dışında seyahat kısıtlamalarını hafifletmenin yolları konusunda anlaşmaya varmaya çalışıyor.

  • Reklam
AB üyesi ülkeler seyahat kısıtlamalarını gevşetmek için düğmeye bastı
21 Ekim 2021 - 18:24
Reklam
Bloomberg News tarafından ulaşılan Avrupa Komisyonu'nun gayrı resmi bir önerisine göre yetkililer, Brüksel'deki iki günlük AB zirvesi öncesinde ülkeleri yeşil ve kırmızı bölgeler olarak sınıflandıran uyarı sistemini kaldırma, seyahat kurallarını yönetme ve bunun yerine aşılanan herkesin özgürce seyahat etmesine izin verme gibi konuları içeren bir planı tartıştı.

Söz konusu plan, AB tarafından verilen ve yolcuların tam doz aşı aldıklarını veya virüsten iyileştiklerini ispatlamaları halinde yaz aylarından bu yana test veya karantina şartı olmadan sınırı geçmelerine izin veren dijital izinlerin kullanılmasına dayanıyor. Bununla birlikte izin belgesi olmayan yolcuların varış noktalarında testlerden geçmeleri gerekiyor.


Uyarı sistemini işletmeye devam etmek ancak ülkeleri sınıflandırmak için kullanılan verileri arındırmak için ikinci bir öneri öne süren Avrupa Komisyonu'nun önerisi, üye devletlerde kırmızı veya gri renkteki bölgelerden gelen yolcular için daha basit bir sistem ve tek tip kurallar uygulamaya teşvik edileceğini gösteriyor.


Avrupa Komisyonu’nun önerisi ayrıca virüsün yeni varyantları veya yeni bir salgın durumunda kullanılmak üzere acil fren mekanizmasının korunmasını ancak yeni kısıtlamaların ne zaman getirileceğine ilişkin birleşik bir çerçeve belirlenmesini de kapsıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum