• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AB'ye giriş için aşı pasaportu şartı geliyor

Avrupa Birliği (AB) yeniden seyahat serbestisi için aşı pasaportu şartını görüşecek.

  • Reklam
AB'ye giriş için aşı pasaportu şartı geliyor
13 Ocak 2021 - 11:40
Reklam
Reklam
Reklam
Avrupa Birliği, birlik içerisinde serbest dolaşım için aşı pasaportu şartı getirmeye hazırlanıyor.

Aşı pasaportu için resmi başvuru AB Komisyonu’na ulaştı. Konu 21 Ocak'taki AB zirvesinde ele alınacak. Aşı pasaportu şartı kabul edilirse, AB'ye dışarıdan girecekler için de geçerli olacak.


Normal pasaportun dışında koronavirüs aşı bilgisinin kaydedildiği, uluslararası standartta aşı pasaportu olmayanlar AB'ye giremeyecek. Aşılanmayan AB dışı ülke vatandaşları, AB ülkelerine seyahat edemeyecek. Aşı olmayanlar AB vatandaşı olsa da kısıtlanacak. Mecbur kalıp girenler de karantinada kalacak ve sonrasında da bazı haklardan yararlanamayacak. 


Bununla birlikte üçüncü ülke vatandaşlarına vize verilmeyecek ve AB içinde serbest dolaşımda da kısıtlama olacak. Trenlere, uçaklara ve diğer toplu taşıma araçlarına, kalabalıklara, alışveriş yerlerine girişler kısıtlanabilecek.

Konuyla ilgili resmi başvuru, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e ulaştırıldı. Mektubun sahibi ise Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis. Mektup aynı zamanda diğer 26 AB üyesi ülkeye de iletildi ve bazı ülkelerde bu konuda anlaşma sağlandığı belirtildi.

12 Ocak tarihli mektuptaki öneriler, muhafazakar kanattan hayli destek görüyor. Alman medyası mektubun içeriğini açıkladı ve AB dışından gelecekler için de aşının şart koşulduğunu vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum