Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AFAD rapor hazırladı! Turizm cennetindeki turistik tesisler 500 gün kapalı kalacak

Antik limana inen yolun yamaç kısmında tehlike oluşturan büyük kayaların bertaraf edilmesi için başlanacak çalışmalar kapsamında turistik tesisler 500 gün kapalı kalacak.

  • Reklam
AFAD rapor hazırladı! Turizm cennetindeki turistik tesisler 500 gün kapalı kalacak
27 Şubat 2021 - 17:17
Reklam
Tatilcilerin, modern çağdan geçmişe doğru uzanan bir yolculuk yaptığı Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos Antik Limanı, son dönemde büyük bir tehlikeyle karşı karşıya.

Antik Liman’a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar ve taş parçaları depremler ve doğa koşullarının etkisiyle düşmeye başladı.


İlk olarak 2015 yılında bir turistik tesisin çatısına, geçen yıl Ekim ayında ise büyük kaya parçalarının yola düşmesi üzerine harekete geçen AFAD yetkilileri bir yıla yakın süren incelemelerinin ardından yaşanan tehlikeye ilişkin bir rapor hazırladı.

AFAD’ın raporu doğrultusunda, Assos’un yaşadığı tehdidi ortadan kaldırmak için devletin ilgili kurumları harekete geçerken Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesis işletmecileriyle bir toplantı yaparak, hazırlanan rapor ve projeye ilişkin bilgilendirme yaptı.

Kayaların bertaraf edilmesi için AFAD’ın hazırladığı Assos Antik Liman’da bulunan kayaların düşmesini engelleme projesi, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunda onaylanırken ihale süreci devam eden proje kapsamında kısa süre içerisinde başlanması beklenen çalışmaların 500 günde tamamlanması planlanıyor.

Çalışmalar tamamlanana kadar, Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesis kapalı kalacak.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum