• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'nin aşı pasaportu kararı ve 2021 turizm sezonunda Türkiye'yi bekleyen riskler

Avrupa Birliği (AB) onayladığı aşılar için Dijital Aşı Pasaportu uygulamasına hazırlanırken aşı bilgileri AB ve bağlantılı ülkelerin havayolları, sınırları, otelleri ve pasaport kontrollerinde görülecek.

  • Reklam
AB'nin aşı pasaportu kararı ve 2021 turizm sezonunda Türkiye'yi bekleyen riskler
27 Şubat 2021 - 12:40
Reklam
Avrupa Birliği, Perşembe günü Dijital ve AB içinde tek standartta aşı pasaportu (aşı kimliği ya da aşı kartı da deniyor) konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmayı, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıkladı.

Çin aşısı AB tarafından onay almadığı için, AB Aşı Pasaportu’nda yer almazken Türkiye'nin AB'nin Dijital Aşı Pasaportu uygulamasına nasıl gireceği merak konusu oldu.


AB, aşı pasaportu için Yunanistan'ın başvurusunun ardından çalışmaya başladı. Perşembe akşamı son şekli verildi. Formül ise, AB tarafından onaylanmış aşılar ile vücudu antikor üretenler veya PCR testi ile negatif sonucu olanlar diye benimsendi.

Aşı pasaportunun içeriğinde AB vatandaşlarının aşılama bilgilerinin yer alması öngörülürken bu bilgilerin, başkalarının eline geçmesi istenmedi ve AB içinde kalması karara bağlandı. Bu durumda, AB'nin aşı pasaportu sistemine girebilmek için, bunun hazırlıklarına onlarla başlamak gerekiyor. Bu bilgiler, ABD ile de paylaşılmayacak.

Çin aşısı AB tarafından onaylanmadığı için AB'nin aşı pasaportunda yer almayacak. AB'nin aşı pasaportuna, AB dışı bir ülkenin girebilmesi için de önceden bu sisteme entegrasyon gerekecek. Türkiye, Çin aşısı nedeniyle AB için onaylanmış olma şartını yakalayamayarak sürece dahil olmazsa, turizmden çok şey kaybedecek. Çin aşısının AB tarafından onaylanması halinde, bu sorun ortadan kalkacak.

Türklere şu anda AB vizesi ve randevusu verilmiyor. Aşı pasaportu olsun olmasın, AB vatandaşı Türkiye'ye gidebiliyor ve şu anda bu kitlesel bir gidiş değil. Ancak Türklere bu da yasak. Bir yıldır kapalı olan vizeler, aşılama tamamlanmadığı ve AB'nin tanıdığı bir aşı kaydı da girilmediği için yine açılmayabilecek. Bu durumda, Türkler yine AB vizesi randevusu alamayacak ve eşitsizlik devam edecek.

Türkiye, birçok ülke gibi AB tarafından riskli ülke ilan edildi ve bunun ne zaman kaldırılacağı bilinmiyor. Türkiye AB'nin aşı pasaportu sistemine giremezse riskli ülke statüsü devam edecek ayrıca, AB ülkeleri tarafından seyahat uyarısı yapılan ülke arasına girecek. Bunun sonucu olarak da çok sayıda Avrupalı turist gelmekten vazgeçerek aşı pasaportu sistemi içerisinde olan Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya'yı tercih edebilecek.

Türkiye'ye gelen gurbetçi veya Alman turist, seyahat uyarısına aykırı hareket ettiği için, orada zarara uğrarsa, hastalanırsa, kaza geçirirse, sigorta devredışı kalabilecek ayrıca, dönüşü garanti edilemeyecek ve bununla birlikte vizesi olanlar da Türkiye'den AB'ye gidemiyor. Sadece oturma izni ya da hakkı olanlar gidebiliyor. İşte bu sıkıntılı durumun aşılması için, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıkladığı gibi, Türkiye'nin bir an önce AB aşı pasaportu sistemine entegre olması gerekiyor.

Açılım ancak ondan sonra olacak aksi halde, Çin aşısını üreten şirketin Avrupa Aşı Onay Birimi EMA'ya başvurusu ve bunun sonuçlanması 2021 yılı sonunu bulabilecek.

Almanya Başbakanı Merkel yaptığı açıklamada tatilleri Dijital aşı pasaportuna bağlamanın şimdilik zor olduğunu belirttirken üç aylık süreden söz etti. Bu da, aşı pasaportunun Haziran ya da Temmuz aylarında hayata geçeceğini gösteriyor. Bu üç aylık sürede, aşı pasaportu ile PCR negatif test sonucu da geçerli olacak. Ama yine vize randevuları kapalı kalmaya devam edecek.

Türkiye, AB'de onaylanan AstraZeneca, Pfizer/BioNTech veya Moderna'yı değil, Çin aşısını kullanıyor. Türkiye'nin AB nezdinde girişimlerde bulunup kullandığı aşının, aşı pasaportuna işlenebilmesini sağlaması ve dijital platforma giriş hakkı elde edebilmesi gerekiyor. Aksi halde 2021 turizm sezonundan en büyük pastayı Yunanistan, İspanya ve Portekiz alır.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum