Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Afyonkarahisar'daki Arkeoloji Müzesi internetten satışa çıktı!

Arsası TOKİ tarafından özel bir şirkete satılan devlet müzesi, internet üzerinden satışa çıkarıldı.

  • Reklam
Afyonkarahisar'daki Arkeoloji Müzesi internetten satışa çıktı!
13 Kasım 2020 - 15:15
Reklam
45 milyon TL fiyat biçilen arsanın satılması durumunda önemli eserlerin bulunduğu müze boşaltılacak.

8 bin 242 metrekare büyüklüğünde olan, 45 Milyon TL fiyat biçilen ve üzerinde müzenin bulunduğu arsa için 4 Kasım’da sahibinden.com sitesine ilan verildi. Müzenin içinde 9 metrelik Herkül heykeli dahil, çok sayıda eser bulunuyor. Satış gerçekleşirse müze boşaltılacak.


Afyonkarahisar'da 1971 yılında kent merkezi Kurtuluş Caddesinde açılan ve 49 yıldır içerisinde birçok medeniyetle ait eserleri barındılar Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi, Yeni yerine taşınacak olması nedeniyle satışa çıkartıldı.


Bir gayrimenkul danışmanlık firması tarafından satışa çıkartılan müzeye 45 milyon lira değer biçildi.İnternette müzesin satış ilanın açıklamasında ise "Afyonkarahisar'ın en işlek caddelerinden biri olan Kurtuluş caddesi üzerindedir. Toplamda 8242.16 m2 den oluşmaktadır. Şuan üzerinde halen faal olarak çalışan müze bulunmaktadır. Parsel sosyo kültür özel proje alanıdır. Kültürel etkinlik konut ve ticari alandır. Şehir merkezindeki yapılaşmaların içerisinde tek parsel ada bazında her türlü yapılaşmaya uygun tek yerdir. Lütfen detaylı bilgi ve sunum için lütfen bizi arayınız" ifadelerine yer verildi.

Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, müzeyi satışa çıkaran emlakçı İhsan Göktepe, satışla ilgili olarak “Yeni müze bitmediği için mevcut müzeyi boşaltamadılar. Ama sahipleri arsayı satışa çıkardı. Müzenin içindeki eşyalar elbette satılık değil. Burada Herkül’ün 9 metrelik heykeli de var” ifadelerini kullandı.

Satılığa çıkarılan ve üzerinde müze bulunan arsayı TBMM gündemine taşıyarak “Bu müzeyi kim satıyor, bu işten kimler karlı çıkıyor?” diye tepki gösteren CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal yeni yeni müze yapımı için de 2007’de TOKİ’yle anlaşıldığını, Kurtuluş Caddesi’nde bulunan mevcut müze arsasında TOKİ’ye devredildiğini belirtti ve şöyle dedi:

Kurtuluş Caddesi’ndeki mevcut müze 45 milyon liraya internet sitesinde satışa çıkarıldı. Yeni müzenin de inşaatı da tamamlanmadı. Bakanlık, inşaatın eksikleri olduğu gerekçesiyle inşaatı kendisinin bitireceğini ifade ediyor. Yeni müze yapılmadan ve üstelik TOKİ taahhüdünü yerine getirmeden, mevcut müze niçin satılıyor?''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum