Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ağaçlandırılacak denilmiş Titanic Otel dikilmişti! Marmaris'te yangın çıkan alana otel yapılacak iddiası

Yazın gelmesiyle birlikte Türkiye'nin özellikle turizm bölgelerindeki en güzel ormanları peş peşe yanmaya başladı.

  • Reklam
Ağaçlandırılacak denilmiş Titanic Otel dikilmişti! Marmaris'te yangın çıkan alana otel yapılacak iddiası
27 Haziran 2021 - 18:27
Reklam
Dün Kaş, Dalaman, Tarsus ve Genç'te orman yangınları çıktı. Bugün ise Marmaris’ten acı haber geldi.

Muğla'nın en önemli turizm bölgelerinden biri olan Marmaris'in İçmeler Mahallesi'nde başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyürken 10 helikopter, 7 ilk müdahale aracı, 78 arazoz ve 6 dozerle yapılan müdahalede Görkem Hasdemir orman şehidi oldu.


Marmaris'te çıkan orman yangını sonrasında daha önce de bir çok yanan ormanlık alanın ağaçlandırılacak denilmesine rağmen imara açıldığı ve özellikle turizm bölgelerinde olan yanan alanlara otel yapıldığı gerekçesiyle buraya da otel yapılacak iddiaları yeniden gündeme geldi.


Muğla Milas Güvercinlik Koyu’nda 2007 yılında çıkan yangında kül olan ve  dönemin Orman Bölge Müdürü'nün ''Yanan tüm bölge aynen ağaçlandırılacak ve asla imara açılmasına müsaade edilmeyecek!'' ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı’nın ''Bir çivi bile çakılmasına göz yummam!'' açıklamalarına rağmen yanan 238 hektarlık alana 5 yıldızlı Titanic Otel dikilmişti. 


Her orman yangınından sonra ortaya atılan buraya otel yapılacak iddialarına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den yanıt geldi. Pakdemirli sorulan soru üzerine verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

''Allah'a havale ediyorum. Vatandaşlarımızın endişesi olmasın. İlk fırsatta buraya tekrar ağaç dikimi yapacağız. Her yangında olduğu gibi bu yangında da çeşitli spekülasyonlar, sadece iktidar karşıtlığı için birtakım söylemler dile getiriliyor. Sosyal medyadan, Twitter'dan ve diğer taraflardan olsun buraya otel yapılacak gibi söylemler var. Bunları söyleyenlerin hepsini bir şehidimizin olduğu bugün Allah'a havale ediyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın. İlk fırsatta biz buralara tekrar dikim yapacağız. Anayasanın 169'uncu maddesi zaten orman alanlarının küçültülemeyeceğini söylüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir şekilde endişesi olmasın. Orman teşkilatımız her zaman olduğu gibi bugün de yarın da bir ağaç daha az yansın diye kendilerini ve vücutlarını siper etmeye devam edecekler. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, teşkilatımıza başsağlığı diliyorum. Görkem kardeşimizle beraber bugüne kadar 119 orman şehidi vermiş olduk.''  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum