• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Alman turistin 2023 tatil tercihleri belli oldu!

Marriott Bonvoy tarafından Avrupa'da 14 bin katılımcı ile yapılan 2023 Seyahat Trendleri araştırmasının sonuçları açıklandı.

  • Reklam
Alman turistin 2023 tatil tercihleri belli oldu!
13 Ocak 2023 - 22:34
Reklam
Reklam
Marriott Bonvoy tarafından 25-30 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılan araştırmanın Almanya ayağına 2 bin 40 Alman yetişkin katıldı.

Birkaç hafta veya daha uzun tatil planlayacağını söyleyenlerin yüzde 37'si ilk defa bu kadar uzun tatil yapacağın açıklarken birkaç haftalık tatil planlayanların yüzde 64'ü uzun tatile ihtiyacı olduğunu, yüzde 27'si yerelde yaşayan insanlarla aynı şeyi hissetmek istediğini, yüzde 26'sı ise uzaktan çalışma imkanı sayesinde yıllık izinlerini kullanmalarına çok fazla gerek kalmadığını ifade etti. 2023 yılında Almanların en büyük seyahat tercihinin yüzde 64 ile wellness tatilleri olacağının belirtilen araştırmaya göre, bu tatil türünü tercih edenlerin yüzde 57'si sağlıklarına ilişkin daha fazla farkındalık kazanmak istediğini, yüzde 41'i tatilden sonra yorgun hissetmek istemediğini, yüzde 35'i ise gündelik yaşamdan bir molaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.


Kendini tamamen farklı bir kültüre kaptırmak isteyenlerin seyahat tercihi otantik turlar da tercihlerde öne çıkarken Alman katılımcıların yüzde 49'u yeni destinasyonları ve kültürleri tanımayı, lokal lezzetleri tatmayı istediğini belirtti. Bunların yüzde 16'sı, yerel kültürü tam olarak tanımak için 3 hafta veya daha uzun süreli bir tatil planladığını açıkladı. Araştırmaya göre Almanların yüzde 43'ü 2023'te tatil için daha fazla, yüzde 12'si ise daha az harcama yapacağını açıklarken yüzde 6'sı lüks konaklama tesislerinde, yüzde 21'i her şey dahil otellerde ve yüzde 14’ü ise mutfaklı dairelerde tatilini geçirmeyi planladığını söyledi.


2023 yılında yüzde 80'i tatile çıkmayı planlayan ve tatil bütçesi konusunda dikkatli davranacak Alman tatilcilerin konaklama tercihlerindeki beklentilerinde ise ilk sırada yüzde 70 ile fiyat gelirken yüzde 61 temizlik ve hijyen, yüzde 50 huzur ve sessizlik, yüzde 45 lokasyon takip etti. Araştırmaya göre seyahate çıkacak Almanların çoğunluğu tatil bütçesini sınırlamaya çalışırken araştırmaya katılanların yüzde 39'u 2023'te geçen yıla kıyasla daha fazla tatile çıkacağını, yüzde 18'i tatil sayısını azaltacağını beyan etti. Bu yıl tatile çıkmayacağını belirten yüzde 20'lik kesimin yüzde 64'ü gerekçe olarak bütçe yetersizliğini, yüzde 39'u da enflasyonu gerekçe gösterdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum