• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Alman turist kışı tatil için Türkiye'de mi geçirecek? İşte gerçekler

Alman ucuz marketler zinciri Lidl'in Side'de Ocak 2023 için her şey içinde 21 gecelik tatil kampanyası yoğun tartışmalara neden olurken Almanların gerçekten kışın Türkiye’ye mi gelmeye hazırlanıyor sorusu gündemden düşmüyor.

  • Reklam
Alman turist kışı tatil için Türkiye'de mi geçirecek? İşte gerçekler
08 Eylül 2022 - 13:23
Reklam
Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz akışını kesmesi nedeniyle Avrupa'yı zorlu bir kış beklerken Almanya'da doğal gaz depolarının doluluk oranı başka ülke ve kaynaklardan satın alınanlarla birlikte halen yüzde 86 civarında olsa da hükümet, 1 Eylül itibarı ile hem konutlar hem de kamu ve özel sektör için bir enerji tasarruf planını yürürlüğe koydu. Yasal düzenlemelere göre Almanya'da herhangi bir darboğaz halinde tedarik önceliği vatandaşta. Bu garantiye rağmen kimi Almanlar olası bir sıkıntıya karşı alternatiflere yöneldi. Bazıları şömine veya elektrikli ısıtıcılar satın almaya başladı. Ancak artan taleple birlikte onlar da zamlandı.

Almanya'nın ucuz marketler zincirlerinden biri olan Lidl'in Ocak ayı için sunduğu bu Side kampanyası Türkiye'de yoğun tartışmalara neden olurken enerji darboğazı yaşaması muhtemel Almanların kışı Türkiye'de ucuza geçireceği yorumları yapıldı. Almanyanın BİM'i olarak bilinen ucuz marketler zinciri Lidl'in Side Kumköy'de, merkeze 7 kilometre mesafedeki bir otelde Ocak 2023'te 21 gece/22 günlük her şey dahil iki kişilik odada tatil kişi başına 799 euro yerine sadece 599 Euro'ya sattığı ve kendisine ait kum ve taşlı sahili de olan bu otelde oda deniz manzaralı olsun denirse üzerine 353 euro daha ekleniyor. Aynı oda Şubat'ta 649, Nisan ayında 899, Mayıs ayında 999, Haziran-Eylül arasında 1399 ya da 1499 euroya kiralanabiliyor.


Beklenen zorlu kış nedeniyle Yunanistan'dan gelen çağrılar ise Almanların bu kışı daha çok sıcak ülkelerde geçirmek isteyebileceği beklentisine yol açtı. Ancak Yunanistan, Alman emeklileri soğuk kışı sıcak Yunanistan'da geçirmeye davet etmiş olsa da Almanların tercih ettiği pek çok turistik otel, kapılarını Ekim veya Kasım ayında kapatıp Paskalya tatilinin başlamasından hemen önce 1 Nisan'dan itibaren yeniden açıyor. Aynı dönemde o bölgelere uçuş da yapılmadığından kış aylarının Yunanistan'ın tatil beldelerinde geçirilmesi gerçekçi görünmüyor.


Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Sözcüsü Torsten Schafer'in verdiği bilgiye göre, hala pek çok eyalette okul tatilinin sürdüğünü, insanların yaz tatilinden dönmediğini ve Ekim ayındaki sonbahar tatili için bile rezervasyonların tam olarak başlamadığını söylüyor ve Almanların genelde son dakikada harekete geçtiğini vurguluyor. Dolayısıyla önümüzdeki kışa yönelik eğilim saptamanın imkansız olduğunu belirterek ancak DRV'nin 12 Ekim'de sunacağı raporunda kışa yönelik ipuçları verilebileceğine dikkat çekti. Benzeri kış tatillerini aslında uzun süredir sunan Almanya Seyahat Acentaları Birliği'nin (DRV) verdiği bilgiye göre söz konusu tatiller yıllardır küçük bir grubun ilgi gösterdiği bir seyahat türü. Kış aylarının geçirildiği söz konusu tatillerde önde gelen destinasyonlar da Türkiye, Tunus, Mısır, Kanarya Adaları ve Tayland.


Almanya'daki farklı seyahat portallarının sayfalarına bakıldığında kışın tercih edilen İspanya, Türkiye, Tunus veya bazı Uzak Doğu ülkelerinin Ocak ayında en ucuz destinasyonlar olduğu görülürken tartışmalara neden olan Lidl'in sunduğu gibi 21 gece/22 günlük tatil Ocak 2023'te arandığında ise Antalya Belek'te 550 eurodan başlayan tatil fırsatlarının olduğu göze çarpıyor. Tunus'ta 21 gecelik tatil 443 euro ile Türkiye'den de ucuz olabiliyor. Tunus ve Türkiye'yi 584 euro ile Mısır takip ederken Almanların en sevdiği Balear Adaları'ndan Mallorca'da 636 euroya üç hafta kalınabildiği görülüyor.

Almanya'dan
çok sayıda kişinin enerji tasarrufu için Türkiye gibi ülkeleri tercih edeceğine şimdilik şüpheli bakılırken başka bir ülkede uygun fiyata kışı geçirecek olsa da Almanya'da kirasını ve yan giderlerini ödemeyi sürdürmesi şart. Nitekim Almanya'da elektrik, doğal gaz gibi yan giderler, bir önceki senenin tüketimi baz alınıp belirleniyor ve vatandaş onu, içinde bulunduğu sene sabit aidat olarak ödemeye devam ediyor. Sene sonunda da kullandığı miktara göre yapılan hesaplamada eksiği varsa ilaveten ödüyor, fazla ödeme yaptıysa da hesabına o miktar iade ediliyor. Dolayısıyla önümüzdeki kış bir kişinin yurt dışına gitmesi halinde bile ödeyeceği sabit aidatları olmaya devam edecek. Ayrıca evinin rutubetlenmesini engellemek amacıyla az da olsa ısıtması zaten şart.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum