Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Alman turizmcilerden Türkiye'de tatil imkanı için 'güvenli koridor' talebi

Üçüncü dalga endişesine rağmen koronavirüs önlemlerini kademeli olarak gevşeten Almanya'da gözler uygulanan seyahat kısıtlamalarına çevrildi

  • Reklam
Alman turizmcilerden Türkiye'de tatil imkanı için 'güvenli koridor' talebi
06 Mart 2021 - 09:05
Reklam
2020 yılında yurtdışı seyahat ve tatil planlarını iptal etmek zorunda kalanlar, hükümetten seyahat sınırlamalarında da açılıma gitmesini beklerken özellikle salgından ağır darbe alan Alman turizm ve havacılık sektörleri, bu konuda büyük beklenti içerisinde.

Merkel hükümetinin seyahat uyarılarını yumuşatarak turizme kapıları yeniden aralaması istenen ülkelerden biri de Türkiye. Turizm devi TUI, seyahat uyarısına rağmen Antalya seyahatlerine start vermeye hazırlanırken Alman Seyahat Acentaları Birliği de Türkiye’ye tatile gitmek isteyenler için güvenli koridor talep ediyor.


Türkiyenin en gözde turizm ülkelerinden biri olduğunu belirten ve Türkiye'de tatil yapma imkanının sağlanmasını istediklerini söyleyen Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig salgından önce, son olarak 2019 yılının yaz sezonunda Alman turistlerin tatilleri için İspanya'dan sonra en çok Türkiye'yi tercih ettiklerini hatırlatarak şunları kaydetti:

''Türkiye, Almanların da çok sevdiği, son derece çekici bir tatil ülkesi. Bu nedenle seyahat acentaları ve tur operatörlerinin Türkiye'ye seyahat imkanı sunabilmeleri büyük önem taşıyor. Almanya'da bu yaz tatil yapabilme beklentisi oldukça yüksek ve Akdeniz ve Türkiye'ye yoğun talep var. Almanya'dan Türkiye'nin farklı tatil bölgelerine güvenli koridorlar oluşturulmasını bekliyoruz. Geçen yıl Almanya ve Türkiye, Türkiye'deki farklı tatil beldelerine güvenli koridor düzenlemesi konusunda anlaşmış, tatil imkanı sağlanmıştı. Bu yıl da gayet tabii salgın imkan tanıdığı ölçüde, bu düzenlemenin uygulanmasını arzu ediyoruz.''

Ancak Alman Dışişleri Bakanlığı, seyahat tavsiyelerine yer verdiği internet sayfasında, Türkiye'nin koronavirüs salgınından ağır bir şekilde etkilendiği yönünde ifadelere yer verirken zaruri olmayan, turistik amaçlı seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuluyor. Almanya'nın salgınla mücadele kurumu olan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) riskli bölgeler listesinde yer alan Türkiye, Alman hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle yurttaşlarını seyahat etmemeleri konusunda uyardığı ülkeler arasında. 

Almanya 2020 yaz sezonunda Türkiye'nin ısrarlı girişimleri sonucunda popüler turizm bölgeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya'da tatile yeşil ışık yakmış, buraya yapılacak seyahatlere ilişkin uyarının, Türk hükümetinin kapsamlı turizm ve hijyen konseptine harfi harfine uyulması koşuluyla kaldırıldığını açıklamıştı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum